Finlandia jest pierwszym krajem, który usunie wszystkie przedmioty ze szkoły. Nauka będzie wyglądała zupełnie inaczej

Kraje skandynawskie są wzorem dla wielu innych. Skandynawia jest bardzo rozwinięta, ludzie żyją dostatnio i podporządkowują się panującemu prawu. Cały czas wprowadzane są tam innowacje, które mają służyć społeczeństwu i poprawiać standardy ich życia. 

System edukacji w Finlandii jest uznawany za jeden z najlepszych w świecie. Jednak jego twórcy nie osiadają na laurach, tylko wciąż go unowocześniają i poprawiają. Postanowiono przeprowadzić niemałą rewolucję w edukacji i wyrzucić z planu wszystkie zajęcia. Dlaczego?

Kind mit Fragezeichen an Schultafel


Finowie zgodnie stwierdzili, że model nauki, jaki został opracowany początkiem XX wieku, nie przystaje do współczesności. Dzieci tracą czas na naukę zupełnie zbędnych umiejętności i wiadomości. Osobne zajęcia z fizyki, matematyki czy geografii nie uczą dzieci jak łączyć wiedzę i interdyscyplinarne myślenie.

Dlatego system zostanie wprowadzony dla uczniów powyżej 16 roku życia, tak by mieli już jakąś wiedzę i możliwość jej interpretacji. Dzięki zajęciom, które będą łączyły wszystkie dyscypliny, uczniowie będą mogli rozwijać swoje umiejętności. Młodzi naukowcy mają pracować w małych grupach, a nauczyciele będą partnerami do rozmowy i mentorami.

Group of nine children drawing on school chalkboard with chalks.


Zamiast zajęć z języka, matematyki i ekonomi będą zajęcia z prowadzenia kawiarni. Podczas nich będzie mieszać się ekonomia, używanie obcego języka i używanie umiejętności komunikacyjnych.

Zawód nauczyciela w Finlandii jest bardzo poważany i prestiżowy, gdyż nauczyciele muszą wykazywać się dużą wiedzą i umiejętnościami.

tutor-606091_960_720

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

źródło : brightside.me

Reply