Naukowcy uważają, że nasi znajomi mają wielki wpływ na naszą wagę. Z jakim przystajesz, takim się stajesz?

Jest wiele mądrości ludowych, w których kryje się wiele prawdy.

Przysłowia mówią wiele prawdy o naszym życiu. To wymienione w tytule każdy z nas zna chyba od kołyski. Do tej pory zwykliśmy odnosić je jednak przede wszystkim do naszego charakteru, nawyków, poglądów, czy powiedzonek. W końcu co innego moglibyśmy kopiować od naszych znajomych, prawda? Okazuje się, że wagę…

W badaniu opublikowanym przez New England Journal of Medicine stwierdzono, że otyłością można zarazić się od znajomych. Pomysł ten postulowali 2 badacze, Nicholas A. Christakis i James H. Fowler, którzy przeanalizowali tendencję do powtarzania pewnych zachowań w sieciach społecznościowych. Ich studium przypadku dotyczyło 12 000 dorosłych i ich relacji społecznych.

W tym celu stworzyli mapę z kropkami i liniami reprezentującymi powiązania społeczne tych osób. Graficznie, kiedy kropka stawała się większa lub innymi słowy, stawała się grubsza, kropki wokół niej również. Wykres pokazywał prawdopodobieństwa „zarażenia się” otyłością. Tak więc ryzyko otyłości wzrośnie o 57%, jeśli twój przyjaciel zacznie przybierać na wadze, o 40%, jeśli to twoja siostra lub brat, i o 37%, jeśli to twój partner.

Co ważne, autorzy badania odkryli, że znacznie ważniejsza w tym przypadku jest odległość „społeczna” niż fizyczna separacja od kogoś otyłego. Oznacza to, że nawet jeśli twój puszysty przyjaciel znajduje się daleko od ciebie, jest większe prawdopodobieństwo, że wraz z nim przytyjesz, niż z kimś z twego otoczenia, z kim nie utrzymujesz głębszych relacji.

Czytaj dalej na następnej stronie.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

Reply