Ciekawe ilustracje o życiu w XXI wieku. Sprawdźcie, ile negatywnych zjawisk dotknęło i Was

Świat bardzo szybko się zmienia, a niestety wiele z tych zmian ma negatywnych charakter.

Nigdy wcześniej świat nie pędził w tak zastraszającym tempie: to, co dziś jest nowe i modne, jutro staje się przestarzałe i nietrakcyjne. W obliczu niekończących się zmian, ludzie zaczęli się coraz bardziej gubić i mają kłopoty z odkryciem sensu swego istnienia, dlatego liczba patologicznych zjawisk w społeczeństwach na całym świecie rośnie.

 

Indywidualne problemy zaczynają mieć charakter globalny, ponieważ dotykają coraz szersze masy ludzi. Rozwój techniki (zwłaszcza z zakresu komunikacji) sprawił, że negatywne trendy szybko się rozprzestrzeniają i trudno z nimi walczyć.

Liczne problemy trawiące nasz świat często stają się tematem prac różnych artystów. Szczególnie chętnie do pokazywania negatywnego oblicza ludzkości podchodzą ilustratorzy, którzy swoimi brutalnie szczerymi rysunkami chcą przemówić ludzkości do rozsądku i skłonić ją do zmian.

 

Negatywne strony życia w XXI wieku

1. Zabawki zamiast przyjaźni

Dzieci w dzisiejszych czasach mają tysiące zabawek i gadżetów, ale za to budują coraz płytsze relacje, nie potrafią zaangażować się w przyjaźń, stają się wyobcowane i nie potrafią się bawić z użyciem wyobraźni.

 

2. Codzienny kierat

Dom, praca, dom, praca, dom…. To schemat, który wyznacza życie milionom ludzi. Takie życie wyjaławia człowieka od środka i wpędza w go depresję.

 

3. Pieniądze zamiast miłości

Niestety wiele ludzi ceni sobie bardziej dobra materialne niż uczucia. Bardzo często wynika to ze strachu przed zranieniem i tylko nielicznym udaje się odciąć od mamony.

 

4. Nadopiekuńczy rodzice

Problem przewrażliwionych rodziców staje się coraz poważniejszy. Rodzice robiąc wszystko dla swoich dzieci i wszystko dla nich poświęcając, wychowują samolubnych i roszczeniowych ludzi.

 

5. Zaklęte koło bogactwo i biedy

Bardzo często to, co biedniejszym społeczeństwom uda się wypracować, przychodzi utracić na rzecz wielkich korporacji i finansowych potentatów.

 

6. Opóźniony start

Jeszcze kilka dekad temu ludzie zakładali rodziny w wieku 20 lat, a dziś robią to koło trzydziestki. Widać wyraźny trend, że młodzi po studiach zostają w rodzinnych domach i nie chcą ich opuszczać, by przejść na życie na własny rachunek.

 

7. Polityczna manipulacja

Politycy różnymi obietnicami kupują głosy wyborców, manipulują ich emocjami i doprowadzają do bełkotu informacyjnego. W efekcie niewielu wyborców podejmuje przy urnach świadome decyzje, a wiele osób głosuje za tym, kto da więcej, niezależnie od tego, jakim jest człowiekiem.

 

8. Depresja

Stresujący tryb życia i nieustanna pogoń za sukcesem sprawiają, że coraz więcej osób zaczyna cierpieć na depresję. Niestety spore grono chorych nie chce się do tego przyznać, czym tylko pogarsza swój stan.

 

9. Seksualizacja osób nieletnich

Dzisiejsze 12-latki wyglądają jak niegdysiejsze 18-latki, a nawet i bardziej kobieco. Jest to m.in. wina wielkich koncernów odzieżowych, które produkują ubrania dla dzieci mające dwuznaczne napisy czy odsłaniające ciało w nieodpowiedni sposób, przez co młodzi ludzie wyglądają w nich o wiele starzej i wulgarniej.

 

10. Kreowanie rzeczywistości przez media

Coraz mniej ludzi potrafi myśleć samodzielnie i niczym stado baranów, bezmyślnie podąża za tym, co podpowiedzą media. Niestety te lansują często rzeczy o niskiej wartości, przez co ludzie nie potrafią docenić tego, co naprawdę w życiu cenne.

 

11. Dzieci mają dzieci

Wiek inicjacji seksualnej bardzo spadł w ostatnich latach, dlatego liczba nastoletnich matek wciąż rośnie.

 

12. W szponach nałogów

Niegdyś ludzie najczęściej uzależniali się od alkoholu czy papierosów, dziś do tego doszły np. media społecznościowe, gry komputerowe, pielęgnacja ciała… Uzależnić można się od wszystkiego, a wyjście z nałogu bywa dramatycznie trudne.

 

13. Narcyzm

Dziś każdy chce być piękny i młody. Świat oszalał na punkcie selfie, którymi można szybko pokazać całemu światu, jakie to ma się cudowne życie. Zdjęcia te często są manipulowane i doprowadzają do zaburzeń poczucia własnej wartości.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej. źródło : mediamag.am

Reply