20 cytatów Zygmunta Freuda – najsłynniejszego lekarza wszech czasów, twórcy psychoanalizy, która totalnie zmieniła spojrzenie na wnętrze człowieka

Mądre słowa pozostają w pamięci na lata.

Człowiek to skomplikowana istota, która nawet nie potrafi zrozumieć samej siebie. Nic więc dziwnego, że już tyle osób próbowało opisać ludzką psychikę, a do najbardziej znanych i cenionych specjalistów w tym zakresie należy Zygmunt Freud, człowiek który na zawsze zmienił oblicze psychologii.

Zygmunt Freud, a właściwie Sigismund Schlomo Freud, urodził się na początku maja 1856 roku w Příborze, czeskim mieście na Morawach. Był synem austriackiego lekarza z żydowskim rodowodem. Studiował medycynę na Uniwersytecie Wiedeńskim, a później pracował w kilku cenionych szpitalach. Zmarł we wrześniu 1939 roku w Londynie.

Freud był niezwykłym człowiekiem, który zaglądał w głąb ludzkich dusz. Jako pierwszy tak dogłębnie próbował zrozumieć ludzką podświadomość i sny, a także starał się odnaleźć ślady, jakie przeszłość zostawia w psychice. Dzięki jego pracom późniejsze pokolenia psychologów i psychiatrów, mogły lepiej zrozumieć swoich pacjentów.

Zygmunt Freud był bardzo spostrzegawczy, dlatego wygłosił wiele trafnych tez o życiu, człowieku i relacjach międzyludzkich. Dziś przypominamy 20 cytatów tego wyjątkowego lekarza, niech będą dla Was inspiracją i punktem wyjścia do różnych rozważań nas sobą i światem.

1. „Postępy techniczne nie mają żadnej wartości dla naszej ekonomii szczęścia.”

2. „Człowiek, który pierwszy cisnął obelgę zamiast kamienia, był twórcą cywilizacji.”

3. „Jednej tylko rzeczy jestem pewien, tego że oceny wydawane przez ludzkość są wyznaczane przez jej pragnienie szczęścia; innymi słowy: są usiłowaniem dostarczania argumentów złudzeniom.”

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej. źródło : wikipedia.org, pl.wikiquote.org

Reply