Codziennie zalewają nas miliony informacji, by nie dać się oszukać lepiej myśleć „krytycznie”. Co to znaczy i jak się tego nauczyć, dowiesz się w tekście

Żyjemy w czasach alternatywnych faktów i fake niusów, które wprost nas zalewają, a co najgorsze stają się codziennością, z która nikt nie walczy.

Z tego powodu bardzo dużo jest informacji, które są nieprawdziwe, ale wierzy w nie tak wielu ludzi, że nikomu nie chce się sprawdzać, czy jest w tym ziarno prawdy. Dlaczego myślenie krytyczne się przydaje? Prosta sytuacja, niedawno na portalu społecznościowym zobaczyłem akcję ratowania schroniska dla psów. Sytuacja krytyczna albo ludzie zrzucą się i uratują psiaki, albo te zostaną uśpione.

 

Przykra sprawa, ale postanowiłem sprawdzić dokładnie, o co chodzi, zanim wpłacę pieniądze. Okazało się, że to schronisko istnieje, ale nie jest w likwidacji. Na stronie internetowej schroniska widnieje zupełnie inny nr konta. Wystarczyła chwila, by sprawdzić, a co z wszystkimi, którym się nie chciało sprawdzać i po prostu wpłacili pieniądze? Dlatego myślenie krytyczne jest teraz niezbędne, by funkcjonować.

 

Myślenie krytyczne polega na spojrzeniu na informacje z bliższa, a nie przyjmowanie jej za pewnik, ale sprawdzeniu tła i powiązanych informacji. Jest to aktywne przyjmowanie informacji, nie tylko bierny odbiór. Czasami można dojść do wniosku, że nie tylko otrzymujemy wiadomość, ale też instrukcję, co mamy o tym myśleć. Jeśli nauczysz się myśleć krytycznie, zobaczysz, że nie jest wcale trudno mieć własne zdanie i dzięki obserwacji, wyciąganiu wniosków po prostu myśleć.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej. źródło : lifehack.org

Reply