10 mitów na temat jedzenia, w które niepotrzebnie wierzymy

Czasami pewnych przekonań trudno się wyzbyć, zwłaszcza że są powtarzane przez wszystkich wkoło. A wiadomo, że nawet największa bzdura powielona tysiąc razy staje się zasadą. I tak powstało wiele mitów odnośnie do jedzenia, które krążą między ludźmi do dziś. Oczywiście należy odżywiać się zdrowo i dbać o to, co się ma na talerzu. 

Warto poznać te mity i nie dać się im zdominować. I zachować zdrowe podejście do tego, co ma się na talerzu.



Mit nr 1: Jedzenie po 18.00 jest szkodliwe

Ten przesąd jest stary jak świat. Nasze tempo życia i rozkład dnia zmienił się na przestrzeni lat i idziemy spać później niż nasi przodkowie. Gorsze dla organizmu jest pójście spać głodnym.

Prawda: Ostatni posiłek należy spożyć trzy godziny przed spaniem i powinien być lekki.

giphy.com

1


Mit nr 2: Tłuszcze są szkodliwe

Kolejny mit, bez tłuszczy nie można strawić wielu rzeczy i nie wchłaniają się witaminy. Tłuszcz jest potrzebny, żeby produkować hormony, jego brak przyspiesza starzenie skóry i szkodzi wątrobie.

Prawda: Nie należy całkowicie rezygnować z tłuszczów. Warto spożywać tłuszcze roślinne, np. olej rzepakowy, oliwię z oliwek, olej lniany.

giphy.com

2


Mit nr 3: Przekąski są niezdrowe

Przekąski są konieczne dla podtrzymywania przemiany materii i działania metabolizmu. Żeby organizm dobrze działał, można dorzucać mu co jakiś czas drobną porcję energii.

Prawda: Przekąski nie szkodzą, ale warto pamiętać, że przekąską nie powinny być chemiczne słodycze, ale orzechy, suszone owoce czy banany.

giphy.com

3


Mit nr 4: Tylko eko produkty są zdrowe

Kolejny mit, warto zapoznawać się ze składami kupowanych produktów, a nie kierować się nazwą firmy czy napisem, że produkt jest eko.

Prawda: Najczęściej produkty z wielkimi etykietami eko są po prostu drogie i to je wyróżnia.

giphy.com

4


Mit nr 5: Należy kategorycznie unikać cukru

Istnieją proste i złożone cukry. Proste można znaleźć w ciastkach, czekoladach i przetworzonych produktach. Tych należy unikać, można je śmiało zastąpić cukrami złożonymi zawartymi w warzywach i zieleninie, ewentualnie sięgnąć po owoce, które wprawdzie są źródłem cukru prostego, ale zdrowego.

Prawda: Zamiast ciastka wybierz jabłko, gdyż z cukru jest energia.

giphy.com

5

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

źródło : brightside.me

Reply