Oto dziwne i zachwycające projekty odbudowy katedry Notre Dame! Jak myślicie, który wygra?

Pożar paryskiej katedry Notre Dame zasmucił wielu ludzi na całym świecie.

Wszyscy dokładnie widzieli, jak ten piękny zabytek UNESCO trawią płomienie. Pożar całkowicie zniszczył dach przepięknej budowli oraz iglicę! Całe szczęście strażacy uniemożliwili rozprzestrzenianie się płomieni i tym samym zminimalizowali skutki tragedii. Zniszczenia jednak są i to ogromne. Francuski prezydent Emmanuel Macron obiecał odbudować Notre Dame „jeszcze piękniej” w ciągu najbliższych pięciu lat.

Bądźmy dumni. Zbudowaliśmy ją ponad 800 lat temu. Pozwalaliśmy się jej rozrastać i poprawialiśmy ją. Dziś uroczyście przysięgam, że odbudujemy ją wspólnie! – powiedział francuski prezydent. 

Jak dobrze wiadomo, wiązać się to będzie z ogromnym kosztem. Na przeróżnych portalach ruszyły zbiórki na ten cel. Szybko pojawili się pierwsi darczyńcy z grona najbogatszych ludzi świata. Datki przekazali m.in. Francois-Henri Pinault, Bernard Arnault oraz przedstawiciele znanych i luksusowych marek: Gucci, Yves Saint Laurent, Balenciaga czy Alexander McQueen. Francuski premier Edouardo Philippe ogłosił międzynarodowy konkurs dla architektów na odbudowę dachu oraz iglicy.

Premier powiedział, że konkurs ma na celu dostosowanie dachu Notre Dame do technik i wyzwań naszych czasów. Złożono mnóstwo sugestii dotyczących przebudowy katedry. Oto najciekawsze z nich:

1. Kryształowy dach

Ta propozycja wypłynęła od włoskich projektantów, Massimiliana i Doriana Fuksasa. Zaproponowali kryształową formę dachu, która ma się prezentować wyjątkowo szczególnie nocą, ponieważ jej wnętrze będzie oświetlone. Kryształ ma być symbolem kruchości i duchowości.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

Reply