Zobaczcie unikalne zdjęcia zrobione ponad 100 lat temu. Tak wyglądali prawdziwi Indianie i ich życie!

Stany Zjednoczone Ameryki Północnej uważane są przez wielu mieszkańców Ziemi za raj, gdzie każdy może zrealizować swój amerykański sen o sławie i bogactwie. Niestety chwaląc ten kraj często zapominamy o jego niechlubnych początkach, kiedy to rdzenni mieszkańcy kontynentu zostali siłą zdominowani przez kolonizatorów oraz odebrano im ich ziemię i miejsce do życia.

Od momentu, gdy biały człowiek postawił swoją stopę na kontynencie po drugiej stronie oceanu Atlantyckiego, kultura Indian miała bardzo trudne warunki do przetrwania i rozwoju. Kolonizatorzy uznali, że mają prawo do wysiedlania ich czy zamykania w rezerwatach, gdyż rozwój cywilizacji europejskiej był znacznie wyższy niż stopień rozwoju indiańskich plemion. Niestety Europejczycy nie potrafili dostrzec bogactwa mądrości rdzennych ludów Ameryki, dlatego niszczyli je. Na szczęście później zrozumiano, jak ważnym dziedzictwem jest wiedza i rytuały Indian i zaczęto chronić to dziedzictwo.


indianin-pas


Do osób, które przyczyniły się do ocalenia indiańskiego dziedzictwa należy fotograf Edward Sheriff Curtis. Mężczyzna na początku XX wieku podróżował po USA i Kandzie fotografując tubylcze plemiona. Finansowany przez magnata biznesu J. P. Morgana, nie musiał ograniczać zakresu swoich podróży, czego efektem mi.in. była publikacja wielotomowej książki pt. „The North American Indian”. Obecnie kolekcje jego zdjęć można podziwiać np. w Bibliotece Kongresu. Edward Curtis nie tylko fotografował ludzi i miejsca, ale też nagrywał i spisywał języki Indian i ich historię. Swoją misję tłumaczył tym, że jest to jedyna okazja, by ocalić pewne rzeczy od zapomnienia, bo wraz ze śmiercią najstarszych Indian, niektóre informacje znikną na zawsze.

Oto jak wyglądali Indianie około 100-110 lat temu.

1. Człowiek na koniu z plemienia Crow, 1908 rok

curtis-1


2. Polujący indiański rybak, 1923 rok

curtis-2


3. Szaman Apsaroke, 1908 rok

curtis-3


4. Matka i dziecko z plemienia Crow, 1908 rok

Jesteście ciekawi jak wygląda prawdziwy szaman? Zdjęcie znajdziecie na następnej stronie. 

curtis-4

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

źródło : reshareworthy.com

Reply