Dwie dziewczyny przypadkowo nagrały niezwykły ptasi taniec. Zobaczcie, jak zachwycające potrafią być zwierzęta

Natura już niejednokrotnie zaskoczyła człowieka swym pięknem, złożonością czy mądrością, dlatego ludzie czerpią ze świata zwierząt i roślin wiele rozwiązań. Dowodów na doskonałość fauny naszej planety jest wiele, m.in. poniższe nagranie wykonane przez Sophie Windsor Clive i Liberty Smith.

Kobiety wybrały się na wycieczkę kajakiem w górę rzeki Shannon, a wyruszając nie przypuszczały, że będą miały szczęście nagrania licznego stada szpaków w zaskakującym locie. Wirujące w powietrzu ptaki zrobiły na Sophie i Liberty ogromne wrażenie, a nagranie z nimi podbiło internet.


szpak-pas


Widowisko, jakie zaprezentowały kajakarkom szpaki zapiera dech w piersiach. Precyzja ruchu i zgranie się ptaków jest niezwykłe. Zwierzęta poruszają się jak zaprogramowane, a kreślone przez nie w powietrzu figury sprawiają, iż człowiek ma wrażenie, że ogląda żywą chmurę. Najczęściej takie stada szpaków można zaobserwować w Wielkiej Brytanii czy Szkocji.

Stado szpaków tańczące na nieboskłonie ma nawet w języku angielskim swoją osobną nazwę „murmuration

szpaki-1


Dlaczego szpaki latają w ten sposób? Jak sugerują badacze, jest to związane z ich życiem stadnym, gdyż w ten sposób przekazują sobie ważne informacje, ale też zmniejszają ryzyko zaatakowania przez jakieś drapieżnika. Latanie blisko siebie pozwala również zmniejszyć straty ciepła. Niestety naukowcy nie twierdzą, że są to ostateczne i jedyne powody latania szpaków w formacjach, dlatego ich zachowanie będzie dalej badane.

Sophie i Liberty miały dużo szczęścia, że udało im się nagrać stado szpaków w stadnym tańcu

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

źródło : sfglobe.com

Reply