Wynalazca Coca-Coli był narkomanem, który zmarł bez grosza. Tego nie mówią w reklamach

Coca-Cola jest prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalnym napojem na świecie.

Jej charakterystyczne butelki są sprzedawane i rozpoznawane w najodleglejszych zakątkach świata. Strona internetowa firmy mówi, że Coca-Cola Company jest największym na świecie producentem napojów, obecnym w ponad 200 krajach. Sprzedaje się jej 1,9 miliarda sztuk dziennie. Coca-Cola jest wyraźnym przykładem współczesnego globalizmu. Ma ponad 100 000 pracowników na całym świecie i należy do najlepiej rozwiniętych firm świata. 

Niewiele osób wie jednak, że wynalazca tak chętnie pitego dziś napoju, skończył bardzo źle i nie dożył sukcesu swej firmy. Ten słynny napój został wynaleziony przez Johna Pembertona – farmaceuty, który walczył w wojnie domowej po stronie Konfederatów. W kwietniu 1865 r. Pemberton uczestniczył w bitwie pod Columbus, która jest uważana za ostatnią bitwę wojny domowej. W trakcie bitwy Pemberton miał strasznego pecha. Jego pierś została przebita szablą, a głęboka rana była bardzo bolesna i długo się goiła. Farmaceuta nie mógł wytrzymać cierpienia. Przez dłuższy czas był zmuszony używać morfiny jako środka przeciwbólowego i w rezultacie się od niej uzależnił. 

Korzystając ze swojej wiedzy farmaceutycznej, Pemberton postanowił znaleźć lekarstwo na swoje uzależnienie. Zaczął eksperymentować z różnymi roślinami, w tym z koką. W 1866 roku zaledwie rok po bitwie o Columbus, sprzedawał już napój alkoholowy o nazwie Pemberton’s French Wine Coca. Recepturę stworzył w swojej aptece Eagle Drug & Chemical House („Orel Drug and Chemistry Shop”).

Napój był reklamowany jako środek przeciwbólowy, przeciwdepresyjny oraz afrodyzjak, i wkrótce zyskał szeroką popularność. Jednak w tym samym 1866 r. w hrabstwie Atlanta uchwalono suche prawo zakazujące produkcji, sprzedaży i zakupu napojów alkoholowych. Dla Pembertona był to cios – musiał zamienić swój słynny koktajl w napój bezalkoholowy.

Farmaceuta zastąpił wino słodkim syropem, a nazwę napoju zmienił na Coca-Cola. Nad składem eksperymentował wraz ze swym przyjacielem Willisem Venable. Początkowo chcieli sprzedać napój w postaci mikstury, ale przypadkowo zmieszali syrop z wodą gazowaną i postanowili zaoferować go klientom jako napój orzeźwiający.

Czytaj dalej na następnej stronie.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

Reply