Brutalnie szczere zdjęcia kilkunastu weteranów wojennych z ostatnich 10 lat udowadniają, że nie ma na świecie większego zła niż wojna

Dopóki na świecie będzie istniał człowiek, będą też wojny – Albert Einstein.

Wojną z definicji określa się zorganizowany konflikt zbrojny, w którym uczestniczą co najmniej dwie strony. Historycy twierdzą, że konflikty zbrojne pojawiły się wraz utworzeniem się pierwszych społeczeństw o określonej tożsamości, które były gotowe na walkę, by utrzymać swą odrębność.

Wojna nie jedno ma imię. Niektóre konflikty trwały przez dziesięciolecia, a inne wojny stały się kwestią kilku dni. Niezależnie jednak od czasu trwania wojny, zawsze jest ona ucieleśnieniem bólu, zła i cierpienia.

Niestety nie ma wojen bez ofiar, a stając do walki zawsze trzeba być przygotowanym na utratę zdrowia i życia. Żołnierze oczywiście doskonale zdają sobie z tego sprawę, ale każdy ma nadzieję, że kostucha przejdzie obok niego obojętnie i upomni się o wojowników wroga.

Obecnie na całym świecie toczy się ponad 30 konfliktów zbrojnych. Codziennie w wyniku walk giną w nich zarówno żołnierze, jak i cywile. Choć cały świat zdaje sobie sprawę z tych dramatów, to niestety większości wojen wciąż nie udaje się zakończyć.

Walki na Bliskim i Środkowych Wschodzie toczą się od lat, a młodzi żołnierze nieustannie są wysyłani w te rejony, gdzie codziennie ryzykują życie. Niestety części z nich nie jest dane szczęśliwe wrócić do domu. W wyniku walk wielu wojaków odnosi poważne rany i na całe życie staje się osobami niepełnosprawnymi. O losie tych osób postanowiła przypomnieć dwójka fotografów: David Jay i James Nachtwey.

Więcej wzruszających, ale też wstrząsających zdjęć weteranów znajdziecie na dalszych stronach artykułu. 

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.