28 ciekawostek związanych z Titanicem i jego tragedią. Sprawdźcie, czego nie wiedzieliście o najsłynniejszym rejsie w historii światowej żeglugi

Titanic można nazwać najbardziej znanym statkiem wszech czasów. Jego historia jest znana na całym świecie i choć od zatonięcia minęło ponad 100 lat, to wciąż tamta tragedia porusza oraz przeraża swym ogromem i liczbą ofiar.  

Titanic to statek legenda, którego losy były krótkie i smutne. Historię zatonięcia jednostki opowiedział na kinowym ekranie w 1997 roku James Cameron. Jego film wzruszył widzów i stał się dla nich głównym źródłem informacji o tym niezwykłym statku, nazywanym niezatapialnym. Z krótkim żywotem i dziewiczym rejsem Titanica z kwietnia 1912 roku wiąże się jednak o wiele więcej ciekawych faktów, niż te zaprezentowane w filmie.


titanic-p


Jaka była cena biletu na Titanica? Ile czas minęło od zauważenia góry lodowej do zderzenia? Ile osób po zatonięciu jednostki wyłowiono z wody? Jakie były ostatnie słowa kapitana? Odpowiedzi na te oraz inne pytania, poznacie czytając 28 ciekawostek, które dla was przygotowaliśmy.

1. Zapowiedź tragedii

Amerykański pisarz Morgan Robertson w 1898 roku wydał książkę pod tytułem Futility: The Wreck of the Titan, która opowiadała historię statku pasażerskiego. Literacki okręt pochodził z Anglii i podczas trzeciego rejsu zderzył się z górą lodową na Północnym Atlantyku, a do liczby ofiar przyczyniła się zbyt mała ilość szalup. Ta powieść stała się niemal czarnym proroctwem, bo podobieństwo do późniejszych prawdziwych zdarzeń z 1912 roku jest przerażająco uderzające. 

titanic-1


2. Ofiary

Na pokładzie było łącznie 2224 osoby, z czego 710 przeżyło (32%), a 1514 zginęło (68%). Wśród osób, które znalazły się na Titanicu było 1316 pasażerów (498 przeżyło – 38%, 818 zginęło – 62%) oraz 908 członków załogi (212 przeżyło – 23%, 696 zginęło – 77%).

Zapraszamy na kolejne strony.

titanic-15

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

źródło : historyfreak.com

Reply