Czy fale mogą zamarzać w ruchu? Tak, wystarczy pojechać nad Bajkał by przekonać się, że jest to możliwe

Bajkał położony w azjatyckiej części Federacji Rosyjskiej, to najstarsze i najgłębsze jezioro świata. Nazwane jest morzem syberyjskim lub też niebieskim okiem Syberii

Bajał liczy sobie ponad 600 kilometrów długości, a w najobszerniejszych odcinkach ma nawet 80 metrów szerokości. Głębokość akwenu w niektórych miejscach wynosi ponad 1600 metrów. Bajkał słynie ze swojej krystalicznie czystej wody, przejrzystej nawet na 40 metrów, która w letnich miesiącach maksymalnie osiąga temperaturę 12 stopni Celsjusza.


bajkal-lake-p


Choć jezioro jest zimne, a kąpiel w nim poleca się głównie morsom, nie jest to wymarła kraina, ponieważ w jeziorze i na jego brzegach występuje prawie 3 tysiące różnych gatunków roślin i zwierząt. Piękno jeziora oraz jego fauny i flory sprawia, że wiele osób udaje się zobaczyć je pomimo mroźnego klimatu, a ten kto ma szczęście może dodatkowo zaobserwować niesamowite zjawisko: fale, które zamarzają w ruchu.

Po względem powierzchni Bajkał  jest siódmym, co do wielkości jeziorem na świecie

bajkal-lake-2


Bajkał słynie z idealnie przezroczystego lodu, przez który można podziwiać powody świat, ale na nie mniejszą uwagę zasługują fale, które po przybiciu do brzegu zmieniają się w tysiące lodowych sopelków, które kolejne masy wody wpychają w głąb lądu. Wygląda to niesamowicie i najlepiej zobaczyć to zjawisko na żywo, ale nie każdy lubi syberyjskie klimaty, więc na dobry początek polecamy obejrzeć poniższy filmik, który sprawi, że o Bajkale i jego specyfice, będziecie chcieli wiedzieć jeszcze więcej.

Bajkał to jedno z najciekawszych jezior świata

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

źródło : youtube.com

Reply