Ci ludzie po raz pierwszy usłyszeli dźwięki i ludzką mowę. Ich reakcje poruszają do łez

Stare powiedzenie mówi, że człowiek potrafi docenić coś dopiero wtedy, gdy mu tego zabraknie. To prawda, bo doświadczając czegoś na co dzień, nie potrafimy w pełni docenić wartości tego, co dał nam los.

Syty nie zrozumie głodnego, a zdrowy chorego, dlatego nikt specjalnie nie zastanawia się nad tym, jakby wyglądało jego życie, gdyby był mniej sprawny fizycznie albo chory. Niestety brak rozważań na ten temat skutkuje nierozumieniem sytuacji osób niepełnosprawnych. Warto jednak snuć takie rozważania, bo nigdy nie wiadomo, co przyniesie przyszłość i czy sami kiedyś nie będziemy ograniczeni dysfunkcjami ciała.


the-first-sound-of-life-p


Jedną z przyczyn niepełnosprawności mogą być zaburzenia funkcji narządów zmysłu, np. słuchu. Takie zaburzenia mogą być wrodzone lub nabyte. W szczególnej sytuacji są ludzie, którzy nie słyszą od urodzenia, ponieważ trudniej jest im nauczyć się artykułować dźwięki, by usprawnić swoją komunikację z otoczeniem. Nie mają oni żadnego odniesienia do rzeczywistości i są wiecznie pogrążeni w ciszy.

Słuch ułatwia komunikację i jest źródłem radości, np. gdy słuchamy muzyki, dlatego trzeba go cenić i szanować

the-first-sound-of-life-4


Brak słuchu wpływa na jakość życia człowieka, choć nie umożliwia normalnego funkcjonowania, gdyż osoby głuchonieme realizują się zawodowo, zakładają rodziny i są cenieni za swoją wiedzę i umiejętności. Wiele niesłyszących osób jest szczęśliwych, choć marzy o odzyskaniu uszkodzonego zmysłu. Takim ludziom z pomocą śpieszą lekarze i bioinżynierowie, którzy konstruują nowoczesne aparaty słuchowe, umożliwiające rejestrację dźwięków osobom, które już dawno straciły na to nadzieję.

Nowoczesne aparaty są bardzo czułe i niewielkie, więc łatwo je zakamuflować pod włosami

Film ukazujący reakcje ludzi na pierwsze dźwięki usłyszane w życiu, znajdziecie już na kolejnej stronie. 

the-first-sound-of-life-2

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

źródło : youtube.com

Reply