Pestycydy powodujące raka w prawie wszystkich gatunkach piwa, nawet tych ekologicznych! Oto czarna lista trunków, których nie należy pić

Glifosat to jedna z najpopularniejszych substancji stosowana do zwalczania chwastów.

Ten organiczny związek chemiczny jest głównym środkiem popularnego herbicydu Roundupu. Preparat został wprowadzony na rynek w 1974 roku i do dziś jest najchętniej wybieranym środkiem chwastobójczym. Dzięki niemu tanio, szybko i łatwo można pozbyć się nawet najbardziej uciążliwych chwastów (z wyjątkiem skrzypu). Na potęgę stosują go ogrodnicy i sadownicy. Jest bardzo często stosowany do odchwaszczana sadów i torów kolejowych.

Badania jednak pokazują, że jest to środek bardzo szkodliwy i zwiększa ryzyko pojawienia się niektórych nowotworów nawet o 41 %! Szczególnie silna zależność łączy glifosat z chłoniakiem nieziarniczym. W ostatnich latach mnóstwo ludzi obwiniało Monsanto (koncern produkujący Roundup) o to, że ich flagowy produkt wywołał u nich raka. W zeszłym roku sąd w San Francisco uznał, że ten konkretny środek chwastobójczy wywołał nowotwór u dawnego szkolnego ogrodnika, Dewaynea Johnsona.

Zmagający się z nowotworem mężczyzna dostał odszkodowanie wynoszące 39 miliony dolarów, a koncern został ukarany grzywną za brak ostrzeżeń na etykietach Roundupa o zagrożeniu dla ludzkiego zdrowia. Koncern od dawna odrzuca oskarżenia, jakoby jego środek miał przyczyniać się do powstawania raka, mimo że z szeregu badań wynika zupełnie coś innego. Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem z Francji należąca do WHO uznała Roundup w 2015 roku za prawdopodobnie rakotwórczy, zaś władze Kalifornii wpisały glifosat na listę chemikaliów wywołujących raka.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

Reply