Przedszkole i dom seniora w jednym. Zobaczcie, ile dobrego niesie ze sobą spotkanie dzieci i osób starszych

Posiadanie babci i dziadka to fantastyczna sprawa. Dziadkowie rozpieszczają swoje wnuczęta, mają dla nich więcej czasu niż rodzice, z zaangażowaniem pokazują świat i cierpliwie uczą nowych rzeczy. Są też wielką skarbnicą wiedzy, niewyczerpanym źródłem rad i ciekawych historii. 

Niezwykłość relacji pomiędzy dziećmi a dziadkami dostrzegli pracownicy Providence Mount St. Vincent w Seattle (stan Waszyngton, USA) i postanowili, że w prowadzonym przez nich domu spokojnej starości otworzą przedszkole. Jak się okazało, był to pomysł niezwykle trafny, a relacja jaką zbudowały maluchy z seniorami jest wyjątkowa i wzruszająca.


senior-pas


W Providence Mount St. Vincent mieszka około 400 podopiecznych. Teraz dołączyło do nich kilkanaścioro dzieci, które przychodzą do przedszkola w powstałym tam Międzypokoleniowym Centrum Edukacyjnym. Maluchy i seniorzy spotykają się pięć razy w tygodniu na wspólnych zajęciach i w czasie wolnym. Razem bawią się, tańczą, rysują, a przede wszystkim rozmawiają. Również korzystają z tej samej stołówki, więc spędzają ze sobą praktycznie cały dzień.

Kreatywne spędzanie czasu zachęca wszystkich do aktywności

senior-2


Programy wspólnych zajęć edukacyjnych i rozwojowych mają na celu zapewnienie korzyści obu grupom: dzieci zdobywają podstawową wiedzę, rozwijają swoje zdolności intelektualne i motoryczne, natomiast osoby starsze ćwiczą umysł i ciało, co pozwoli im dłużej zachować sprawność.

Oferta zajęć edukacyjnych i rekreacyjnych jest bogata

senior-3


Osoby starsze bardzo ożywiają się podczas spotkań z najmłodszymi, czują się wtedy komuś potrzebni i ważni, ponieważ maluchy są ich ciekawe, zadają dużo pytań, proszą o pomoc czy zachęcają do zabawy. Przedszkolaki zaś mają szansę dowiedzieć się wielu ważnych rzeczy od seniorów oraz uczą się szacunku i współczucia dla drugiego człowieka oraz tolerancji dla różnic między ludźmi, np. tych wynikających z niepełnosprawności.

Dzieci i seniorzy wspólnie sobie pomagają

senior-1


Połączanie przedszkola z domem seniora to fantastyczny pomysł, na którym wszyscy zyskują. Relacja maluchów z podopiecznymi Providence Mount St. Vincent jest niezwykła i pokazuje, że każdy człowiek potrzebuje zainteresowania i serdeczności innych, niezależnie od wieku. Pamiętajmy, jak cennym skarbem są starsi ludzie – nasze babcie i dziadkowie. Doceniajmy więc ich obecność oraz czerpmy z ich mądrości i doświadczenia, póki możemy cieszyć się ich obecnością.

Wzruszający film autorstwa Evan Briggs pokazuje życie w Międzypokoleniowym Centrum Edukacyjnym

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

źródło : curioctopus.it

Reply