15 ważnych reguł wychowania dzieci według Janusza Korczaka. Każdy rodzic powinien się z nimi zapoznać!

Janusz Korczak był polsko-żydowskim pisarzem, publicystą, lekarzem a przede wszystkim praktykiem wychowania i twórcą dość oryginalnego systemu pracy z dziećmi.

Ów system był oparty na partnerstwie, miłości, zaufaniu i sprawiedliwości. W korczakowskich placówkach życie wewnętrzne organizowały przeróżne instytucje m.in. sąd, parlament dziecięcy czy kasa pożyczkowa. Uwielbiał zgłębiać świat dzieci i był pionierem w dziedzinie tych badań oraz prekursorem działań na rzecz praw dziecka-człowieka.

Zasłynął jako doskonały wychowawca, który mnóstwo czasu poświęcił pracy w Domu Sierot, który założył ze Stefanią Wilczyńską. Spędzał z dzieciakami całe dnie. Wychowankowie doskonale wiedzieli, że zawsze mogą, do niego przyjść, aby porozmawiać, poprosić o radę czy zwyczajnie się wypłakać. Korczak niemal zawsze był na wyciągnięcie ręki. Wiedział, że podczas okupacji nikt nie zatroszczy się o maluchy. Przyjmował więc do Domu Sierot wszystkich, którzy potrzebowali pomocy. W budynku, który mógł pomieścić sto osób, Korczak przyjął ponad dwieście pociech.

Niestety w sierpniu 1942 roku Dom Sierot zlikwidowali Niemcy, co było jednoznaczne z wydaniem wyroku na wychowanków i nauczycieli. Pedagog dostał propozycję ratunku, jednak z pogardą ją odrzucił. Razem z dwustoma sierotami zmarł w komorze gazowej w Treblince. Wcześniej szedł na czele czterogodzinnego marszu ulicami Warszawy. Dobrze wiedział, że prowadzi dzieci na śmierć, jednak ich o tym nie poinformował. Chciał im dać jakiś powód do radości i opowiadał, że pojadą na wieś. Maluchy cieszyły się i radośnie śpiewały, nie wiedząc, że będzie to ostatni spacer w ich życiu.

Na kolejnych stronach znajdziesz 15 zasad wychowania najmłodszych według Janusza Korczaka. Warto się z nimi zapoznać. 

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej. źródło : 3.bp.blogspot.com, tpdkrosno.pl, 2012korczak.pl, culture.pl

Reply