9 niebezpiecznych błędów, które są najczęściej popełniane przy udzielaniu pierwszej pomocy. Takie pomyłki mogą kosztować kogoś życie!

Udzielenie pierwszej pomocy osobie chorej czy rannej to obowiązek każdego z nas. Niestety wiele osób uważa, że ma zbyt małą wiedzę, by komuś skutecznie pomóc i nie chcąc pogorszyć czyjegoś stanu, nie robi nic. 

Brak kompleksowej edukacji młodzieży oraz obowiązkowych szkoleń dla dorosłych w zakresie pierwszej pomocy skutkuje tym, że społeczeństwo ma fragmentaryczną wiedzę na temat tego, jak bezpiecznie pomagać komuś, kogo życie stało się zagrożone. Lepiej więc zaznajomić się z listą poniższych błędów, które najczęściej spotyka się przy udzielaniu pierwszej pomocy, by w przyszłości być może uratować komuś życie.


first-aid-p


Błąd 1: nacieranie oparzonej skóry maściami, kremami bądź masłem

Skóra gdy zostaje poparzona doświadcza nadmiaru ciepła, które sięga głęboko w jej tkankę. Pocieranie skóry i jej natłuszczanie tylko zwiększa ilość nagromadzonego ciepła i blokuje jego uwolnienie. Przy poparzeniach najlepszym rozwiązaniem jest moczenie poszkodowanego miejsca w zimnej wodzie (co najmniej 15 minut), by rozproszyć wysoką temperaturę, która wniknęła w głąb ciała.

first-aid-7


Błąd 2: wkładanie choremu podczas ataku padaczkowego przedmiotów do ust

Powszechnie uważa się, że jeśli ktoś ma atak padaczkowych drgawek, to należy włożyć mu do ust jakiś przedmiot, by nie przegryzł sobie języka. Jest o błędne myślenie, ponieważ napiętego podczas napadu języka raczej nie da się przegryźć, zaś wkładając jakiś przedmiot do ust można doprowadzić do zadławienia się chorego lub połamać mu zęby. Podczas napadu trzeba chorego zabezpieczyć przez urazami, np. podkładając coś miękkiego pod głowę (bez jej znacznego unoszenia) lub ułożyć w bezpieczniej pozycji bocznej.

Opis kolejnych błędów najdziecie na drugiej i trzeciej stronie. 

first-aid-9

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

źródło : brightside.me

Reply