9 egoistycznych zachowań, których nie powinniśmy się wstydzić

Kiedy słyszy się, że coś jest egoistyczne, samolubne, zaraz myślimy, że jest to złe, a nie jest tak do końca.

Uczy się nas altruizmy, bycia dobrym dla innych i ustępowanie. Oczywiście nie jest to złe. Dzięki umiejętnościom współczucia, kompromisów potrafimy bardzo wiele, poprawiamy świat. Takie umiejętności przydają się, gdy człowiek chce działać w zespole czy po prostu dobrze żyć z innymi. Jednak należy pamiętać, że zdrowy egoizm wcale nie jest zły.

Odrobina egoizmu może w wielu sytuacjach nam pomóc i odciążyć nas z wielu problemów. Często nie potrafiąc odmawiać, jedyne co zyskujemy to górę pracy do wykonania za innych. Dlatego należy pamiętać, że mamy prawo odmawiać, zwłaszcza gdy czujemy się wykorzystywani. Chociaż często nazwanie kogoś samolubnym kojarzy się źle, nie zawsze oznacza, że ktoś zrobił coś złego. Czasem po prostu wybrali to, co sami uznali za lepsze dla siebie.  Mamy dla was zestaw 9 zachowań, które przez wielu mogą być odebrane za egoistyczne, ale są oznaką dojrzałości psychicznej.

9 egoistycznych zachowań, których nie powinniśmy się wstydzić

1. Masz prawo: żądać rekompensaty

Ktoś źle wykonał usługę, towar okazał się wadliwy. Masz prawo do wyrażania swojego niezadowolenia i żądania rekompensaty. Nawet jeśli cena jest niska, jeśli czujesz się oszukany, masz prawo to wyrazić. To nie ty ustalasz cenę, ale sprzedawca. Zatem masz prawo do zwrotu wadliwego towaru czy bezpłatnej naprawy. Zawsze warto na spokojnie porozmawiać z właścicielem czy odpowiednią osobą, by pomogła ci rozwiązać twój problem. Pamiętaj o kulturze osobistej i zachowaniu spokoju.

2. Masz prawo: do nic nie robienia

Wiele osób czuje się źle z powodu braku aktywności.  Nie zawsze pęd i zawaleni się pracą sprawia, że wydajność pracy jest wysoka, bo trzeba zdążyć z terminami. Przemęczenie i brak odpoczynku potrafią wykończyć bardzo szybko. Dlatego pamiętaj, że masz prawo, by odpocząć, by się zrelaksować i po prostu dłużej spać czy leżeć i nic nie robić. Takie doładowanie baterii raz na jakiś czas jest konieczne.

3. Masz prawo: ukrócenia plotkowania

Nie lubisz plotek, nie interesuje cię czyjeś życie? I bardzo dobrze. Wiele osób jednak kocha plotki, ploteczki i obmawianie innych za plecami. Masz pełne prawo powiedzieć komuś, że to nie jego interes i co ważne nie interesuje cię to i nie chcesz tego słuchać. Dla spokoju ducha lepiej od razu uciąć temat i pokazać, że jesteś osobą, która pilnuje swoich spraw.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

Reply