To muzeum Harvarda mieści najrzadsze kolory świata! Kiedy dowiesz się, z czego powstał brązowy barwnik, zaniemówisz z wrażenia

Przyjęło się, że podstawowymi kolorami są żółty, czerwony i niebieski. Barwy te są uwarunkowane historycznie w architekturze i sztuce.

Poprzez ich mieszanie można uzyskać pozostałe odcienie, np. łącząc czerwony i żółty powstanie kolor pomarańczowy, a połączenie niebieskiego i żółtego da intensywną zieleń. O ile podstawowe kolory są nam znane, to już ich mieszanki niekoniecznie. Jeśli powiemy komuś, że podoba się nam ubranie w kolorze cyjanowym, indygowym czy akwamarynowym prawdopodobnie nie będzie wiedział, o jakie dokładnie barwy chodzi.

Jeśli wydaje się wam, że wymienione wyżej barwy są skomplikowane w rozpoznaniu, jesteście w błędzie. Istnieje bowiem miejsce, które mieści jeszcze oryginalniejsze kolory. Galeria sztuki Straus Center for Conservation and Technical Studies na Uniwersytecie Harvarda jest jednym z najciekawszych miejsc w Cambridge. Wszystko przez niesamowite zbiory, gromadzone przez lata. Nie chodzi tu o dzieła wybitnych malarzy, ale o niezwykłe pigmenty, które są jedyne i niepowtarzalne. Wielu artystów z całego świata marzy, aby choć je zobaczyć, nie wspominając już o ich wykorzystaniu.

Kolekcję tych niewiarygodnych pigmentów zaczął gromadzić na przełomie XX wieku Edward Forbs. Ich zbieranie i badanie miało na celu zrozumienie, jak powstały dzieła artystów sprzed kilku wieków. Badacza tak zainteresował ten temat, że kolekcjonowanie unikalnych kolorów stało się jego hobby. Wyruszył w podróż po świecie, aby gromadzić próbki przeróżnych barw. Jego pasja zaprowadziła go do wielu egzotycznych i ciekawych miejsc. Był między innymi we włoskich Pompejach, Egipcie, Afganistanie czy Japonii.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

Reply