Studenci archeologii znaleźli miskę z nasionami, ukrytą 800 lat temu. Gdy je zasadzili, nie mogli uwierzyć w to, co z nich wyrosło!

Czasem archeolog poświeca całe życie wykopaliskom i nie dokonuje żadnego przełomowego odkrycia, wyjaśniającego, jak żyli ludzie przed wiekami. Dlatego amerykańscy studenci mieli wielkie szczęście, że już na początku swojej zawodowej drogi wykopali coś niezwykłego…

W ramach praktyk grupa studentów archeologii wybrała się do rezerwatu Indian w stanie Wisconsin. Podczas prowadzonych prac wykopali starą niewielką miskę, której wiek obliczono na około 800 lat. Naczynie to nie było puste, lecz skrywało w sobie garść ziaren dyni. Ciekawi studenci postanowili je zasadzić i sprawdzić, jakie wydadzą owoce. Plony jakie zebrali, zdecydowanie różnią się od tego, co współcześni rolnicy mają na swoich polach.


nasiona-pas


Z nasion wyrosły gigantyczne dynie! Ich rozmiary zdecydowanie przekraczają te, które dziś uważamy za duże. Warzywa nie tylko imponowały wyglądem, ale też zachwycały smakiem. Były soczyste, miały wspaniały smak i gładką konsystencje. Uznano, że jest to gatunek dyni, który już współcześnie nie występuje i nadano roślinie nazwę „Gete-okosomin”. Najbardziej studentów cieszył jednak fakt, że owoce były bogate w nasiona, więc będą mogli wyhodować kolejne okazy i rozkoszować się smakiem warzyw, jakie jadali Indianie.

Rozmiary dyni były imponujące

nasiona-2


Warzywa tak różnią się od współczesnych, że zyskały własną nazwę

nasiona-3


Warzywa są pełne nasion

nasiona-4


Taka dynia to obiad dla całej rodziny

nasiona-5


Wyhodowanie warzywa z 800-letniego nasiona to powód do dumy

nasiona-6

 

 

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

źródło : curioctopus.it

One Response

  1. Radzimierz

Reply