15 sygnałów, które pomogą ci lepiej zrozumieć swe dziecko. Oto prosty alfabet każdego malucha

Każda mama najlepiej zna swoje dziecko.

Jego zachowań musi się jednak wcześniej nauczyć. Maluchy mają swój własny język, który pozwala im komunikować się z nami. Niestety bardzo często nie jesteśmy w stanie rozpoznać znaków, których używają. Ich alfabet pozostaje dla nas zagadką. Kiedy dziecko jest starsze, powie nam, co je boli, czego chce, lub co czuje. Malce mogą jedynie płakać, wykonywać ruchy rączkami i nóżkami oraz wydawać bliżej nieokreślone dźwięki. 

Niestety bardzo często jedynie doświadczeni i obyci z dziećmi ludzie są w stanie rozpoznać, czego chce malec i jak się czuje. Większość z nas próbuje trafić w jego oczekiwania i jakoś się w nie strzelić. Dziecko płacze, bo: ma mokrą pieluchę, chce spać, przestraszyło się, coś je boli, chce do mamy. Niejednokrotnie musimy zgadywać i po kolei wykluczać kolejne możliwości.

Okazuje się jednak, że język malców jest w podobnym stopniu uniwersalny, co nasz. Oto szybka ściągawka ze znaków, które zawiera. Laikom może posłużyć, jako podstawowa „instrukcja obsługi” maluszka.

Sposób, w jaki płacze

Płacz jest głównym sposobem, w jaki dziecko wyraża swoje potrzeby podczas pierwszych 4 miesięcy życia. Ale jak rodzice mogą rozpoznać, czy dziecko płacze z powodu głodu, bólu lub czegoś innego ? Okazuje się, że jest kilka rodzajów płaczu:

  • Alarmujący krzyk – dziecko płacze tak, gdy długo jest samo i chce, żeby przyszli rodzice. Maluchy płaczą wtedy przez 5-6 sekund, a następnie robią około 20 sekund przerwy, tak jakby czekały na wyniki. Jeśli rodzic nie odpowiada, cykl ten powtarza się kilka razy, aż płacz stanie się ciągły.
  • Płacz z powodu głodu – może zacząć się od wołania, ale jeśli dziecko nie zostanie wysłuchane i nakarmione, płacz będzie kontynuowany i stanie się histeryczny. Dziecko może również obracać głowę, cmokając przy tym ustami.

Czytaj dalej na następnej stronie.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

Reply