Autystyczny chłopiec podszedł do tablicy i zaczął rysować. To, co stworzył, wywołało zdumienie u wszystkich studentów!

Autyzm to zaburzenie charakteryzujące się zakłóceniem zdolności komunikowania oraz budowania relacji interpersonalnych. Nie da się go w pełni wyleczyć, a kluczową rolę odgrywają jedynie terapie behawioralne i specjalna edukacja.

Szacuje się, że około 10% autystyków jest wybitnie uzdolnionych. U niektórych może wystąpić zespół sawanta, rzadko spotykany stan, kiedy osoba niepełnosprawna intelektualnie ma jakieś specjalne umiejętności i może być geniuszem w danej dziedzinie.

Niektórzy sawanci mają ponadprzeciętne zdolności matematyczne, drudzy świetnie rysują, inni zaś grają na różnych instrumentach lub mają doskonałą orientację przestrzenną. Są geniuszami przeważnie w jednej dziedzinie i łączy ich wspólna cecha — doskonała pamięć. Za niezwykłe zdolności odpowiada po części uszkodzona lewa półkula mózgu, która aktywuje procesy pobudzające prawą półkulę, odpowiadającą m.in. za zdolności artystyczne.

O tym, że autystyczne dzieciaki są niezwykłe, przekonała się grupa studentów z Nowego Jorku. Przejdź na kolejną stronę i dowiedz się, czym zadziwił ich mały geniusz.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

źródło : elitereaders.com

Reply