Wierni żądają bezglutenowej hostii! Watykan zainteresował się sprawą i udzielił ciekawej odpowiedzi!

W ostatnich latach bardzo modna stała się dieta bezglutenowa. Popularyzują ją znane blogerki, gwiazdy i trenerki fitness.

Na sklepowych półkach coraz częściej można zaleźć produkty z napisem gluten-free. Są to artykuły, z których w pełni wyeliminowano gluten. W supermarketach można już kupić bezglutenowe płatki śniadaniowe, bułki, makarony, jogurty czy ciasteczka. Glutenu powinny się przede wszystkim wystrzegać osoby chore na celiakię. To schorzenie trzewne charakteryzujące się nieprawidłową reakcją immunologiczną na pewną grupę białek zbożowych.

Chorzy skarżą się m.in. na bóle brzucha, biegunki, wzdęcia, spadek masy ciała, osłabienie siły mięśniowej czy niedokrwistość. Warto dodać, że nietolerancja glutenu występuje u bardzo małej liczby osób, reszta bezglutenowców ślepo podąża za panującą obecnie modą i bez powodu wyrzeka się wszystkiego, co ma gluten. Ludzie uważają, że taka dieta jest bardzo zdrowa i pomaga schudnąć. Faktycznie, u osób wystrzegających się glutenu zaobserwowano spadek masy ciała, ale wynikało to włącznie z tego, że przestali się opychać pieczywem, ciastkami i makaronami, czyli produktami zawierającymi również mnóstwo węglowodanów.

Najwięksi fani tej diety nie tkną niczego, co zawiera, choć troszkę niepożądanych białek zbożowych. Dokładnie czytają etykiety produktów i unikają jak ognia tych z zawartością glutenu. Ostatnio wykryli znaczne jego ilości w hostii i domagają się wprowadzenia bezglutenowych opłatków. Twierdzą, że przyjmowanie Komunii Świętej (nawet raz w tygodniu) negatywnie wpływa na ich zdrowie i żądają zdrowego zamiennika. Sprawa trafiła do Watykanu. Papież Franciszek zlecił Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, aby rozpatrzyli czy można wprowadzić bezglutenową hostię.

Co orzekła Kongregacja? O tym na następnej stronie.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

Reply