Co najzdrowsze narody świata jedzą na śniadanie? Te kilka potraw pozwoli ci zapomnieć o diecie

Śniadanie jest kluczowym posiłkiem dnia. To podstawa diety.

By nasz system odżywiania był zdrowy, a waga sukcesywnie spadała obok ćwiczeń, powinniśmy się zatroszczyć o to, jak zaczynamy dzień. To, co jemy na śniadanie będzie miało wpływ na nasze dalsze samopoczucie. Odpowiedni posiłek doda nam sił na resztę dnia, pobudzi żołądek do pracy. Co jeść na śniadanie? Wiedzą to najzdrowsze narody świata.

Oto lista śniadań najpopularniejszych w najzdrowszych (według rankingu firmy Bloomberg z marca tego roku) krajach świata.

Warto zasugerować się nią, by zacząć w końcu zdrowo zaczynać każdy dzień. Kilka propozycji tego, od czego powinniśmy zacząć znajdziesz na następnej stronie.

ong>1. Włochy

Najzdrowszy kraj świata według rankingu z marca 2017 r. to właśnie Włochy. Słoneczna Italia znana jest z diety bogatej w węglowodany. To też ojczyzna jednej z najzdrowszych – diety śródziemnomorskiej.  Tradycyjne włoskie śniadanie różni się w zależności od miasta we Włoszech, ale wszystkie są skoncentrowane wokół wypieków i cappuccino lub espresso – wyjaśnia Giorgia Caporuscio, kucharka w jednej z włoskich restauracji.  

W Neapolu np. wypijesz cappuccino i zjesz Sfogliatellę, słodkie ciasto w kształcie muszli. Podobe śniadanie dostaniesz w Rzymie, z tym że tam na stołach króluje Ciambella (włoska wersja pączka). W Genewie za to skosztujesz słonego ciasta foccacia. Jedno jest za to niezmienne, nigdzie nie braknie ci kawy – dodaje  szefowa kuchni.

2. Islandia

Na stołach drugiej w rankingu Islandii króluje tzw. Skyr.  Składa się z muesli, orzechów lub owoców, zmieszanych z parującą owsianką. Do tego tost z masłem islandzkim pokryty gęstą śmietaną i jagodami lub zamiast tego nadziewany Pönnukökur, czyli rodzaj islandzkiego naleśnika – stwierdza Gunnar Gíslason, szef kuchni islandzkiej restauracji Agern i Dill. Jak dodaje, taki posiłek prawdziwy Islandczyk popije bogatym w witaminę D olejem z wątroby dorsza.

3. Szwajcaria

W Szwajcarii nadal bardzo popularny jest tzw. Birchermüesli, wynaleziony w 1900 r. przez szwajcarskiego lekarza rodzaj muesli. Na to danie składają się płatki owsiane, sok z cytryny, skondensowane mleko, tarte jabłka, orzechy laskowe lub migdały. Nie jest to wyszukany posiłek, za to bardzo sycący i odpowiedni w górskim, alpejskim klimacie. Często podawane są również chleb z masłem lub dżemem oraz herbata, lub kawa. Na brunchach królują za to jajka, bekon, placki ziemniaczane zwane Röschti, ser, dżem i Zopf – chleb z delikatnego ciasta, wyplatany w specyficzny warkocz.

ong>4. Singapur

Jak śmieje się Simpson Wong, szef kuchni w restauracji Chomp Chomp z Nowego Jorku singapurskie śniadanie jest bardzo zróżnicowane. Jemy mnóstwo rzeczy! Zwykle makaron, makaron i jeszcze trochę makaronu – mówi szef kuchni. Jak wyjaśnia, kluski są zazwyczaj podawane w bulionie. Kiedy Singapurczycy nie jedzą akurat makaronu pałaszują np. Putu Piring (czyli placki z ciasta ryżowego, gotowane na parze i podawane z mlekiem kokosowym lub jakimś sosem).

5. Australia

W Australii podstawą diety jest kawa. Nie jest to jednak „sikacz” ani modna kawa ze Starbucksa, ale perfekcyjne, przyrządzone przez baristę espresso, podawane w specjalnych restauracjach lub przydrożnych budkach. Popularne są też tosty z awokado, muesli namaczane przez noc w sokach owocowych i spożywane rano oraz jajka. Nie może się obyć również bez Vegemite (pasty z wyciągu z drożdży z warzywami i przyprawami).

6. Hiszpania

Tradycyjne hiszpańskie śniadanie jest bardzo proste. Popularne są tam Pan Con Tomate, lekkie tosty smarowane czosnkiem, oliwą z oliwek i tartymi pomidorami.

Jemy też Churros lub Porras, półsłodkie pączki. Ogólnie jednak spożywa się tutaj dużo chleba i kawy – podsumowuje Julian Serrano, hiszpański kucharz.

ong>7. Japonia

Śniadania w Japonii są zróżnicowane, od tradycyjnych po zachodnioeuropejskie. Tradycyjne japońskie śniadanie obejmuje parzony biały ryż lub owsiankę, zupę Miso, Natto (sfermentowaną soję), grillowaną rybę (zwykle makrelę lub solonego łososia), japońskie pikle i jajka (czasami surowe lub wolno gotowane, zmieszane z ryżem)  – mówi Takanori Akiyama, szef japońskiej restauracji w Nowym Jorku. Na stołach często pokazują się również zachodnie śniadania jak tosty, czy jajka na bekonie.

8. Szwecja

Frida Harju, dietetyk w szwedzkiej służbie zdrowia podobnie jak wielu Szwedów, zwykle jada jajka na śniadanie. Jaja to fantastyczne źródło białka. Są wypełnione wieloma substancjami odżywczymi, które pomagają utrzymać zdrowe ciało, umożliwiając mu walkę z chorobą – tłumaczy Harju. Obok jajek Szwedzi nałogowo wręcz spożywają tzw. Filmjölk (sfermentowany produkt mleczny podobny do jogurtu, ale kwaśniejszy). Filmjölk podawany jest zwykle z muesli z jagodami lub borówkami.

 

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej. źródło : mic.com

Reply