Co nasze dzieci powinny wiedzieć o miłości? Możesz ich nie uczyć niczego, o ile wiedzą te 9 rzeczy

Bajki pokazują dzieciom słodką, ugrzecznioną wersję tego, czym jest miłość. 

Owszem pomagają w przekazywaniu maluchom podstawowej wiedzy o świecie. Ale uczuć tak skomplikowanych i głębokich jak miłość nie potrafią ująć. Po pierwsze, dzieci powinny myśleć, że miłość wiąże się z rycerzami w lśniących zbrojach i szczęśliwym zakończeniem. Po drugie nie zawsze ten, kto się czubi, musi się lubić. Jest też trzecie, i czwarte, a nawet cała lista tego, czego nie nauczą naszych malców baśnie. Musimy zrobić to sami, jeśli chcemy, żeby wyrosły na wartościowych ludzi. 

1. Nadużycie nie wynika z miłości

Kiedy dzieci wracają do domu ze łzami w oczach, bo inne maluchy im dokuczają, nie bagatelizuj problemu. Nie mów im, że dzieci tak robią, bo chcą zwrócić na siebie uwagę naszego malucha, bo się w nim podkochują, bo „kto się czubi, ten się lubi”. Nie ucz dziecka, że nadużycie jest formą miłości, to nie jest zdrowe. 

2. Miłość to zarówno branie, jak i dawanie

Łatwo jest zachwycić się dzieckiem i ofiarować mu całą miłość oraz uwagę, nie oczekując niczego w zamian. Ale dzieci powinny wiedzieć, że miłość nie polega tylko na braniu. Należy ich nauczyć, jak iść na kompromisy, troszczyć się i dbać o drugiego człowieka. Bez tych podstawowych lekcji nigdy nie pojmą, czym jest ta prawdziwa miłość. 

3. Kochanie innych nie oznacza, że musisz mniej kochać siebie

Wasze dzieci muszą wiedzieć, że kiedy kogoś kochają, nie oznacza to, że powinny poświęcić całego siebie swym bliskim. Oczywiście, kompromis jest ważny w każdym związku, ale nie powinni kochać siebie mniej, aby całą swą miłością obdarzyć drugą osobę. Prawdziwa miłość zaczyna się od pokochania samego siebie. 

4. Szacunek ma kluczowe znaczenie w miłości

Dzieci powinny wiedzieć, że szacunek i miłość powinny iść ze sobą w parze. Powinny zdobywać szacunek innych i szanować innych. Należy ich również nauczyć, że zasługują na szacunek, tak samo, jak każda inna osoba. Miłość bez szacunku może być toksyczna.

Czytaj dalej na następnej stronie.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

Reply