Prosty gif, który zmieni twój sposób myślenia. Śledź ruch kropek i odkryj, jak bardzo różni się nasze postrzeganie świata

Choć wydaje nam się, że nasza wizja świata jest jedyną i właściwą, w rzeczywistości wcale tak nie jest. 

Znacie pewnie historię niebiesko-czarnej sukienki? Internet żył tym przypadkiem zaledwie kilka lat temu, a komentujący spierali się, czy sukienka jest niebieska, przetykana czarną koronką, czy biała ze złotymi pasami. Okazało się, że wszystko zależy od tego, jak to sobie interpretuje nasz mózg. Nie było jednoznacznej „diagnozy”, a kolor sukienki zależał od tego, jak postrzegamy padające na nią światło.

Tym, którzy brali je za dzienne sukienka wydawała się biało-złota, ci zaś, którzy widzieli ją w świetle sztucznym, wydawała się ciemniejsza. Historia sukienki pokazała, że nasze postrzeganie różni się i istnieje wiele różnych „wariantów” rzeczywistości. Mózg człowieka nie jest doskonały, nigdy więc nie możemy mieć pewności, czy nasz czerwony nie jest czyimś pomarańczowym. 

Ludzie od lat zastanawiają się, czy przypadkiem nie żyjemy w jednej wielkiej iluzji, którą po części wykreowaliśmy i współtworzymy? Niedorzeczne prawda? No nie do końca. Po raz kolejny okazuje się bowiem, że nasz mózg nas oszukuje, a oczy mu w tym pomagają. Spójrzcie tylko na ten gif poniżej. Co na nim widzicie? Czy ruch kropek jest uporządkowany? Poruszają się one po trójkątach? Widzicie kwadraty? A może dopasowujecie to, co widzicie do tego, jakie interpretacje są wam podsuwane?

Kropki stwarzają nam pole do niekończących się interpretacji i co najważniejsze, pokazują, w jaki sposób różni się nasze postrzeganie. Dzięki gifowi sprawdzimy, jak szybko nasz mózg zmienia zdanie i czy w ogóle to robi. Jedyna słuszna interpretacja rzeczywistości?

Według Davida Dunninga, badacza i eksperta od tzw. ludzkich martwych punktów „nasza ignorancja jest dla nas zwyczajnie niewidoczna”. Jesteśmy zbyt pewni siebie, uparci i zatwardziali w tym jak postrzegamy świat. Tymczasem jak udowadnia autorka gifa Talia Bronshtein wszystko jest względne, a nasz mózg niezwykle łatwo jest wpuścić w maliny.

Źródło: vox.com, twitter.com, twistedsifter.com

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

Reply