9 rzeczy, które straciliśmy, a które udało się odzyskać

Świat rozwija się w niesamowitym tempie. Czasami jedna wymyślona rzecz zastępuje inną, ponoć lepszą. Czasami takie rzeczy przepadają na zawsze, czasami są na nowo odkrywane po latach. 

Co ciekawe, badanie prehistorii jest możliwe dzięki najnowszym technologiom. To właśnie zdobycze techniki pomagają na nowo odkrywać to, co pozornie nie przetrwało. Zobacz 9 rzeczy, które udało się przywrócić do życia.



1. Najstarsze nagrania dźwięków

Pierwsze nagrania powstawały na woskowych płytach, przez co są bardzo delikatne. Jednak dzięki technologii udało się opracować program, który analizuje rowki w tych płytach i przetwarza je na cyfrowy dźwięk. Dzięki temu możemy  usłyszeć rzeczywisty głos Aleksandra Grahama Bella, który został nagrany około 1860 roku.

1


2. Prehistoryczne dźwięki

Wśród jakich dźwięków żył prehistoryczny człowiek? Do niedawna mogliśmy się tylko domyślać, ale teraz jeden znamy na pewno. Paleontolodzy znaleźli doskonale zachowane skrzydła praprzodka współczesnego świerszcza. Po raz kolejny dzięki technice udało się odtworzyć dźwięk owada, który żył 165 milionów lat temu.

2


3. Antyczna muzyka

A co z muzyką, przy  której odpoczywali ludzie, zanim udało się ją nagrać? Dzięki badaniom np. starożytnych notatek i wskazówek, jak grać, naukowcy odtwarzają starożytne pieśni i ich intonację.

3


4. Obrazy pod obrazami

Przez setki lat nawet najwięksi mistrzowie używali tych samych płócien, malując na nich nowe obrazy. Dzięki technice udaje się odkryć, to co nie było widoczne dla oczu. Może nie kryją się tam wielkie arcydzieła, ale można dzięki temu poznać proces twórczy największych mistrzów.

4


5. Prawdziwy wygląd starożytnych rzeźb

Kiedy myślisz o antycznych rzeźbach, widzisz je jako białe, marmurowe posągi. Teraz tak wyglądają, ale w oryginale były kolorowe. Naukowcy opracowują składy farb, które pokrywały posągi i badają jak wyglądały wcześniej.

5

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

Reply