Gdy doszła do władzy, zrobiła porządek z małżeństwami z nieletnimi! Dziś w Malawi już nikt nie ma odwagi spojrzeć na nieletnią

Malawi jest jednym z najbiedniejszych krajów na świecie. Ma wskaźnik zarażenia wirusem HIV wynoszący aż 10% populacji.

Ankieta ONZ przeprowadzona w 2012 roku wykazała, że ponad połowa dziewcząt w Malawi wyszła za mąż przed ukończeniem 18 roku życia. W związku z tym Malawi ma również jeden z najwyższych wskaźników małżeństw z nieletnimi na świecie. Dzieje się tak szczególnie na obszarach wiejskich. Młode dziewczyny czasem nawet w wieku 7 lat podlegają obelżywym seksualnym tradycjom, które obejmują obozy inicjacji seksualnej (kusasa fumbi) mające służyć oczyszczeniu.

Sytuacja w kraju bardzo nie podobała się Theresie Kachindamoto. W 2003 roku wodzowie dystryktu Dedza wybrali ją na starszego przywódcę okręgu liczącego ponad 900 000 osób. Theresa nie liczyła, że zostanie starszym wodzem. Przez 27 lat pracowała jako sekretarka w college Zamba w południowym Malawi. Powiedziano jej, że została wybrana ze względu na „dobro w stosunku do ludzi”. Chcąc nie chcąc, wróciła do miasta Monkey Bay, gdzie przyjęła tradycyjne czerwone szaty, korale i skórę z lamparta. Została Inkosi z linii Chidyaonga dynastii Maseko.

Theresa Kachindamoto postanowiła, że nie będzie stać na czele tradycji, która okrada młode dziewczyny ze szczęścia i dzieciństwa, zmieniając je w żony i matki na długo przed ukończeniem 18 lat. Gdy zwiedzała Monkey Bay, aby poznać ludzi, którymi będzie rządzić, spotkała dziewczynki w wieku 12 lat ze swoimi mężami i dziećmi.

Chcę, aby te małżeństwa zostały rozwiązane, czy wam się to podoba, czy nie — powiedziała do spotkanych ludzi. 

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

Reply