Największe dziwactwa, które robili starożytni ludzie! Dobrze, że żyjemy w dzisiejszych czasach

Wraz z rozwojem technologi i nowych metod badań możemy więcej dowiedzieć się o dawnych czasach i ludziach w nich żyjących.

Im więcej dowiadujemy się o ich życiu, tym bardziej fascynuje nas ta wiedza. Ich sposoby na poprawę zdrowia czy zachowanie urody były naprawdę dziwne a w niektórych przypadkach wręcz niebezpieczne. W dzisiejszych czasach ich podejście do pewnych kwestii byłoby nie do przyjęcia. Na przykład za wiercenie dziur w głowie czy sprzedaż dziecka do niewoli groziłoby więzienie. 

1. Implanty piersi: szklane kulki i zmielona guma.

Od czasów starożytnych kobiety używają różnych środków, aby poprawić swoje piękno. Piersi nie były wyjątkiem. Niektóre, zamożniejsze panie stosowały na biust egzotyczne zabiegi lub smarkały go domowymi preparatami, które miały na celu je powiększyć. Popularną metodą było również masowanie ich olejem kokosowym. Pierwszą operację piersi wykonał w 1895 roku Vincenz Czerny. Lekarz musiał zrekonstruować pierś swojej pacjentki po usunięciu z niej guza. Oczywiście wcześniej nie było silikonowych implantów, więc trzeba było znaleźć jakiś materiał zastępczy. Do powiększania kobiecych piersi używano m.in. kości słoniowej, szklanych kulek czy zmielonej gumy.

2. Odchody zwierząt wykorzystywano w zabiegach medycznych.

Może to brzmieć obrzydliwie, ale tak faktycznie było. Na przykład kobiety w starożytnej Grecji wierzyły, że krokodylowy nawóz może być używany jako silny środek antykoncepcyjny, jeśli włoży się go do pochwy. W starożytnym Egipcie wojownicy stosowali odchody zwierząt do leczenia obrażeń. Z kolei w szkockiej medycynie ludowej używano odchodów owiec do leczenia ospy, a świeży świński gnój służył do zatrzymywania krwawień z nosa.

3. Lekarze wiercili dziury w głowach ludzi, aby uwolnić złe duchy.

Lekarze zawsze byli bardzo ciekawi ludzkiego ciała i używali „sprawdzonych” sposobów leczenia wielu chorób. Wiercenie otworów w głowach było jednym z nich. Medycy wierzyli, że w ten sposób mogą wyleczyć drgawki, bóle głowy i przeróżne infekcje. Sądzili, że choroby są wywołane przez złe duchy uwięzione w ludzkich głowach, więc wiercili dziury, aby ich wypuścić. Na szczęście praktyka ta została całkowicie porzucona pod koniec średniowiecza.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

Reply