6 najniebezpieczniejszych zwierząt w Polsce

1. Niedźwiedź brunatny.

800 kilogramowy olbrzym, który jest praktycznie dwa razy wyższy od człowieka. Sama myśl o spotkaniu z nim przeraża. Ale ryzyko jest małe (w lecie). Najgorzej może być w zimie, kiedy niedźwiedź zostanie wybudzony ze snu… Głodny miś to zły miś. Zły miś będzie chciał pogryźć, podrapać a może nawet zjeść.

Jak się zachować ? Jeśli nas nie widzi to po cichutku należy się wycofać, ale jeżeli już nas zauważył to lepiej uciekać gdzie pieprz rośnie.

niezdzwiedz
źródło2. Żmija zygzakowata.

Jadowita pod ochroną… a to żmija. Może się znaleźć praktycznie wszędzie, żywi się ssakami i gryzoniami, z wygląda jest bardzo charakterystyczna. Człowieka sama z siebie nie zaatakuje, chyba że zostanie sprowokowana. Ukąszenie może być śmiertelne.

zmijaźródło3. Pryszczel lekarski.

Malutki, bo do 2 cm długości. Za to wytwarza substancję zwaną kantarydyną(oczywiście wytwarza ją w obliczu zagrożenia), która w zetknięciu z człowiekiem powoduje podrażnienie narządów wewnętrznych. W zbyt dużych ilościach może doprowadzić do śmierci. Co ciekawsze – można jej użyć jako afrodyzjak.

prszyczelźródło4. Kleszcz.

Mały i wredny. Łatwo go znaleźć w lesie i wysokiej trawie. Atakuję nie tylko naszych psich przyjaciół, ale również człowieka – najczęściej wsysają się w skórę pod kolanem. Zbyt późno i źle wyjęty kleszcz może spowodować boreliozę lub zapalenie mózgu. Dla własnego bezpieczeństwo po wyjęciu kleszcza lepiej udać się do lekarza.

kleszczźródło5. Wilk.

Teoretycznie nie atakują ludzi. Niestety – tylko teoretycznie. Wilki są nosicielami wścieklizny i innych chorób, często są głodne – to wszystko sprawia, że jednak atakują. Czasami można też spotkać hybrydę – tj. wilko-psa, który nie boi się człowieka. Najczęściej spotykane w watahach (ok. 20 wilków). W Polsce objęte są ochroną.

wilkźródło6. Dzik.

Dziki, zły, z kłami. Najbezpieczniej trzymać się od niego z dala. Łatwo jest spotkać w lasach, ale także wsiach gdzie znajdują jedzenie na nieogrodzonych polach uprawnych. Zaatakować może samica, która opiekuje się młodymi, albo po prostu ma ochotę coś staranować. Bezpieczeństwo zapewni bardzo szybka ucieczka.

dzikźródło


Spodobało Ci się? Podziel się tym ze znajomymi!

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

Reply