Dentysta musiał trzyletniemu chłopcu usunąć aż 11 zębów! Wszystkiemu winna jest nieodpowiedzialna matka

Uśmiech ukazujący białe i zdrowe zęby jest najlepszą ozdobą człowieka, ale o uzębienie należy dbać nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim zdrowotnych. Dokładne i częste mycie, regularne kontrole u dentysty i odpowiednia dieta to przepis na mocne i zdrowe zęby.

Dbałości o jamę ustną uczymy się od najmłodszych lat, więc to na rodzicach spoczywa szczególna odpowiedzialność, by zaszczepić w dziecku potrzebę i nawyk dbania o ząbki. Dorośli powinni także świecić przykładem, ponieważ pociechy z reguły naśladują codzienne zachowania mamy i taty. Niestety, nie wszyscy rodzice są odpowiedzialni w tym zakresie, a skutki ich zaniedbań mogą być dramatyczne i bardzo bolesne dla dziecka.


zeby-pas


Jednym z przykładów drastycznego zaniedbania zdrowia zębów dziecka może być historia pewnej kobiety z Nowej Zelandii i jej trzyletniego synka. Matka zabrała chłopca do dentysty, a gdy dziecko otworzyło buzię, lekarz doznał szoku: większość zębów malucha była totalnie zjedzona przez próchnicę! Stan jamy ustnej był fatalny i wynikał z długotrwałych zaniedbań i złych nawyków. Dentysta, spoglądając na zniszczone zęby chłopca, zadał matce tylko jedno pytanie: co dziecko pije?

Wizyty u dentysty nie należą do najprzyjemniejszych, ale są konieczne

dentist-428646_960_720


Pytanie było niezwykle trafne, ponieważ matka stwierdziła, że najczęściej są to słodkie napoje. Niestety zawarty w nich cukier fatalnie wpływa na zęby dzieci i próchnica bardzo szybko je atakuje. Matka podając swojemu dziecku takie napoje, każdego dnia przyczyniała się do rozkładu zębów syna, co w efekcie skończyło się zabiegiem usunięcia aż 11 mleczaków.

Jak rodzice  mogą dopuścić do takiego stanu uzębienia swoich dzieci?

Bildschirmfoto-2016-04-19-um-08.15.07-622x325 (1)


Dodatkowo kobieta lekceważyła pojawiającą się próchnicą, gdyż dotykała ona zęby mleczne, które i tak chłopiec miał za jakiś czas utracić. Niestety, ułatwiło to rozprzestrzenianie się stanu chorobowego i dziecko zaczęło cierpieć. Zaniedbanie tej kobiety jest karygodne, ale to też jaskrawy przykład tego, ile zła mogą wyrządzić słodkie napoje.

Jeśli nie nauczymy dzieci dbałości o mleczaki, nie będą dbały też o zęby stałe

Więcej informacji o problemie próchnicy wśród dzieci znajdziecie na następnej stronie. 

Mountain-Dew-Mouth-Decay-600x355-622x368

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

źródło : likemag.com

Reply