10 psychologicznych sztuczek przydatnych podczas rozmowy kwalifikacyjnej! Zmuszą pracodawcę do walki o ciebie

3. Sztuczka odzieżowa

W psychologii istnieje pojęcie znane jako wzmocnienie pozytywne. Jest to gotowość osoby do kontynuowania czegoś. Możesz użyć tego efektu na swoją korzyść. Wzmocnienie może być bardzo różne np. pieniądze lub pochwały, ale gdy szukasz pracy, potrzebujesz atrakcyjnego podobieństwa. Nawet najsurowszy pracodawca podświadomie zaufa osobie, jeśli stwierdzi, że ma z nią coś wspólnego np. ma z kandydatem podobne hobby, gust, słuchają podobnej muzyki czy czytają takie same książki.

4. Są takie słowa, których nigdy nie powinieneś mówić

Niektóre słowa to czerwona flaga dla pracodawców. Psycholodzy przeprowadzili specjalne badania i odkryli, że słowo LUBIĘ, znacznie zmniejsza szansę na znalezienie pracy. Ta reguła działa tylko, gdy twój rekruter ma więcej niż 30-40 lat. Młodsi łowcy głów są mniej wybredni w kwestii używanego słownictwa.

5. Uśmiech może zepsuć pierwsze wrażenie, nawet jeśli jesteś profesjonalistą

Udowodniono, że rekruterzy nie lubią ludzi z bardzo szerokim uśmiechem. I nie dzieje się tak, dlatego że są złośliwi, wynika to z psychologii. Uważa się, że osoba, która zbyt często się śmieje, jest mniej poważna i mniej profesjonalna od reszty. Jednym z rodzajów pracy, w którym uśmiechnięci ludzie mają przewagę to praca z ludźmi (na przykład w sprzedaży czy obsługa klienta) oraz praca z dziećmi.

6. Specjalna technika mówienie zapewni ci pewne przywileje

Wszystkim ludziom podoba się, gdy ktoś ich uważnie słucha. Rekruterzy nie są wyjątkiem. Psycholodzy zalecają stosowanie techniki zwanej słuchanie refleksyjnym. Jest to strategia komunikacyjna, która składa się z 3 kroków: powtórz, zgódź się i dodaj. Nie możesz tylko słuchać i kiwać głową, musisz lepiej poinformować rekrutera, że zrozumiałeś wszystkie informacje.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

Reply