Tylko 25% ludzi na całym świecie jest w stanie rozpoznać wszystkie kolory w tym polu. Sprawdź, czy jesteś w grupie szczęściarzy!

Czopki występujące w naszych oczach są wrażliwe na różne długości światła widzialnego. Prościej mówiąc, absorbują światło w różnych zakresach długości fali. Umożliwiają widzenie kolorów i rozróżnianie poszczególnych barw. Większość ludzi posiada trzy rodzaje czopków, z których każdy ma inną charakterystykę widmową.

Profesor Diana Derva postanowiła przeprowadzić prosty eksperyment z wykorzystaniem palety barw.

Policz kolory znajdujące się w prostokącie poniżej i sprawdź, do jakiej grupy należysz. Zajmie ci to zaledwie kilka minut!

1

Jeśli widzisz:

Mniej niż 20 charakterystycznych kolorów.

Masz dichromatyzm. Oznacza to, że w twoim oku brakuje jednego rodzaju czopków. Prawie 25 % ludności to dichromatycy. Profesor Derva udowodniła, że osoby te mają tendencję do noszenia ubrań w czarnym, beżowym i niebieskim kolorze.

Między 20 a 32 wyrazistych kolorów.

Jesteś trichromatą. W twoich oczach znajduje się trzy rodzaje czopków odpowiadających za poprawne widzenie. Około 50% ludzi na świecie należy do tej grupy.

Od 32 do 39 charakterystycznych kolorów.

Podobnie jak trzmiel posiadasz aż cztery rodzaje czopków. Tylko 25% ludności to tetrachromacy. Jesteś więc wielkim szczęściarzem!

Powyżej 39 wyrazistych barw.

Lepiej policz jeszcze raz! Profesor Derva twierdzi, że jest ich 39. Być może masz lepszy wzrok niż ona? :)

 

Jeśli zainteresował cię ten eksperyment, podziel się nim ze znajomymi na Facebooku!  
2

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

źródło : sunnyskyz.com

Reply