Natura jest nieskończenie piękna i aby się o tym przekonać, wystarczy zajrzeć do japońskich lasów w porze godowej świetlików

Drzewa wiśni to symbol japońskiej przyrody, a czas ich kwitnienia co roku przyciąga do kraju tysiące turystów. Niestety popularność i piękno drzew pokrytych kwiatami przyćmiewa inne cuda przyrody, które oferują dalekie wyspy na zachodnim Pacyfiku.

Chcąc zobaczyć coś wyjątkowego, bardziej spektakularnego niż kwitnące wiśnie, trzeba udać się do lasów w okolicach miasta Nagoya. Tam w okresie letnim odbywają się spektakularne zaloty świetlików. Te małe stworzonka są autorami magicznego spektaklu światła, który tworzy najromantyczniejszą aurę na świecie. Każdy, kto odwiedza Japonię powinien to zobaczyć.


skylights-from-japan-p


Świetliki, potocznie nazywane robaczkami świętojańskimi, to owady z rzędu chrząszczowatych, których na całym świecie występuje ponad 2000 gatunków. Zwierzęta te osiągają do 3 centymetrów długości i lubią tereny zalesione, zakrzewione, a ich cechą charakterystyczną jest wabienie partnera za pomocą światła.

Takie zaloty robią wrażenie na wszystkich, nie tylko na samicach świetlika

skylights-from-japan-1


Świetliki wydzielają światło dzięki bioluminescencji, czyli procesowi chemicznemu, podczas którego dochodzi do utleniania lucyferyny. W wyniku tej reakcji chemicznej zostaje wytworzone światło, ale nie ciepło, więc zwierzęta świecąc nie są narażone na przegrzanie. Świetliki sterują tym procesem dzięki narządowi świetlnemu znajdującemu się na odwłoku.

Świecące odwłoki to wynik ewolucji, zapewniający przetrwanie gatunku

Więcej zdjęć świetlnych godów prosto z japońskich lasów, znajdziecie na dwóch kolejnych stronach. 

skylights-from-japan-8

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

źródło : curioctopus.it

Reply