Człowiek swą działalnością zmienia klimat planety, co skutkuje nowymi ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi na oceanie

Jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu zimy w Polsce były długie, śnieżne i mroźne, zaś teraz są o wiele łagodniejsze, a biały puch pojawia się sporadycznie. Jest to efekt zmian w klimacie ziemi, których skutki widać nie tylko na kontynencie, ale również na oceanie. 

Wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych zawsze było dość chłodne, zawłaszcza region nazywany Nową Anglią. Jednak w ostatnich latach zrobiło się tam jeszcze zimnej, w skutek czego… zamarzł ocean! Jego powierzchnia pokryła się gęsta lodową masą, a fale zamarzały zanim zdążyły się załamać, nie mówiąc już o ich dodarciu do brzegu.


fale-3


Zamarznięty ocean  na Grenlandii nie jest niczym szokującym, ale u wybrzeży Nowej Anglii zdarzyło się to po raz pierwszy i wprawiło wszystkich w osłupienie. Nikt nie mógł uwierzyć w siłę mrozu i jej wpływ na oceaniczne masy wody. To niezwykłe zjawisko pogodowe zamarzania fal uwiecznił fotograf Jonathan Nimerforh, a jego zdjęcia wzbudziły wiele dyskusji na temat ochładzającego się klimatu Ziemi.

Tylko siarczysty mróz może zamrozić falę

fale-1


Fotograf wspomina, że zaciekawiła go dziwnie wyglądająca linia horyzontu, więc postanowił przyjrzeć się oceanowi z wysokości wydmy. Kiedy wspiął się na szczyt wzniesienia zobaczył, że woda około 300 jardów od linii brzegowej zaczęła zamarzać. Wzdłuż brzegu przypominała błoto, a dalej łamiące się fale zamarzały w ruchu. Był to widok zarówno piękny, jak i bardzo niepokojący.

Do zamarzania fal doszło w temperaturze -19 stopni Fahrenheita, czyli -28 stopni Celsjusza

fale-2


Niespotykane dotąd zjawiska pogodowe będą się powtarzać i przypominać ludziom, że planeta reaguje na działalność człowieka. Skutki nieodpowiedzialnej polityki energetycznej, szybkiego rozwoju przemysłu i emitowania zbyt dużej ilości gazów cieplarnianych do atmosfery czy zanieczyszczeń, mogą zniszczyć planetę lub uczynić ją niezdolną do zamieszkania przez ludzi.

Czy naszą planetę czeka nowa epoka lodowcowa?

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

źródło : youtube.com

Reply