8 znanych atrakcji turystycznych, które zniszczyli ludzie. Jeśli chcieliście je odwiedzić, to się spóźniliście

Piękno i atrakcyjność jakiejś zakątka na ziemi może być jego największym przekleństwem. 

Są miejsca na ziemi, które szczególnie przyciągają turystów z całego świata. Jedne mają do zaoferowania piękne krajobrazy, cudowne egzotyczne jedzenie i unikalny klimat. Inne przyciągają niezwykłą architekturą. A jeszcze inne zwyczajami miejscowej ludności. Na niektóre zakątki zwyczajnie jest moda i choć niekoniecznie są to perełki architektoniczne, nie wyobrażamy sobie wizyty w danym mieście, bez ich odwiedzenia. 

Do takich, znanych atrakcji turystycznych co roku ściągają tysiące, a nawet miliony zwiedzających. Chodzą po nich, rozdeptują, zostawiają śmieci. W efekcie lata największej popularności tych miejsc są czasem ich największej dewastacji. Czasami też chcą je zniszczyć specjalnie. Jedne z zabytków jakoś sobie z tym radzą, inne niestety nie. Poniżej opisujemy te, które w efekcie działalności człowieka przestały istnieć. Jeśli wcześniej ich nie dowiedzieliście, to już tego nie zrobicie.

1. Jaskinia Altamira w Hiszpanii

O freskach w niej umieszczonych uczyliśmy się w szkole, dziś są już historią. Jaskinię zamknięto w 2002 r. Duże grupy turystów uszkodziły obrazy, po prostu oddychając i produkując parę wodną i dwutlenek węgla. Spowodowało to zmętnienie i „rozmycie się” fresków. W 2001 r. Wybudowano w pobliżu jaskinię replik i muzeum, aby umożliwić turystom rozkoszowanie się reprodukcjami.

2. Pont des Arts, czyli most zakochanych w Paryżu

Ten chyba najsłynniejszy most zakochanych świata stracił swój urok przez samych turystów. Zakochani ściągali tu szturmem, by w dowód miłości zawiesić na nim kłódkę i wyrzucić klucz. Przez lata uzbierało się ich tyle, że ich całkowita waga sięgnęła 45 ton!

Władze miasta przestraszyły się, że konstrukcja może runąć. Nie bez znaczenia był również fakt, że klucze lądowały w płynącej pod kładką Sekwanie, mocno ją zanieczyszczając. Kłódki zostały ściągnięte, a zamiast barierek zamontowano szklane panele, by ludzie nie mogli ich zawieszać.

Czytaj dalej na następnej stronie.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

Reply