Rząd Arabii Saudyjskiej wypuścił aplikację monitorującą ruchy kobiet! Mężczyźni już zacierają ręce

Kobiety w Arabii Saudyjskiej nie mają łatwego życia.

Muszą niemal o wszystko prosić męskiego członka rodziny. Bez jego zgodny nie mogą pójść do lekarza czy zacząć uprawiać jakiś sport. Dopiero w 2018 roku Saudyjkom pozwolono prowadzić samochody. Wcześniej było to niemożliwe. Zakaz prowadzenia pojazdów przez kobiety motywowano negatywnym wpływem na jajniki i miednicę, co w konsekwencji miało powodować problemy z zajściem w ciążę i trudności przy porodzie.

Obawiano się ponadto kolizji drogowych z mężczyznami. Panie mogły mieć wówczas styczność z drugim kierową, przybyłym na miejsce zdarzenia policjantem czy mężczyznami z pomocy drogowej. Mieszkanki tego państwa nie decydują nawet o własnym stroju. Wybierając się w miejsca publiczne, muszą zakładać długie, czarne abaje a twarze zasłaniać nikabami. Kobieta w Arabii Saudyjskiej nie może również rozmawiać z obcym mężczyzną ani zbyt długo na niego patrzeć, aby nie zostać posądzona o rozwiązłość.

Okazuje się, że ograniczenia kobiet w pełni akceptują tamtejsze władze (mimo że Arabia Saudyjska jest członkiem najwyższego organu ONZ odpowiedzialnego za promowanie praw człowieka). Ostatnio głośno zrobiło się o aplikacji Absher, która została zaprojektowana przez saudyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych. Oficjalnie aplikacja służy jako portal e-administracji i e-usług. Można dzięki niej sprawniej zarejestrować pojazd, otrzymać akt urodzenia czy złożyć wniosek paszportowy.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

Reply