9 sposobów, jak odmawiać bez poczucia winy. Nie bój się mówić nie, gdy czegoś nie chcesz

Czy potrafisz odmówić, jeśli coś ci nie odpowiada? Wiadomo, nie jest to łatwe, ale często konieczne.

Nie każdy potrafi odmawiać bez wyrzutów sumienia, poczucia, że powinno się pomóc. Jednak często inni potrafią wykorzystywać takie osoby, zrzucając na nich swoje obowiązki. Ludzie boją się odmawiać, by nie narażać się innym czy wpadania w konflikt. Jednak tak na dłuższą metę nie da się żyć.

Odmawianie nie jest niczym złym, zwłaszcza gdy coś, co musisz zrobić, nie jest twoim obowiązkiem lub po prostu nie chcesz tego robić. Pomaganie jest dobre i należy być otwartym na innych, ale nie można dać się zdominować i wykorzystać. Mamy dla was 9 sposobów, które pomogą wam odmawiać, bez poczucia winy.

9 sposobów odmawiania bez poczucia winy

1. Ustal swoje priorytety, by wiedzieć, dlaczego odmawiasz

Jeśli będziesz wiedzieć, co dla ciebie jest ważne, a z czego możesz zrezygnować, będzie ci łatwiej odmówić lub godzić się na pomoc. Gdy założysz, że co drugi dzień chodzisz do siłowni, bo chcesz za 3 miesiące schudnąć 5 kilo, będzie ci łatwiej powiedzieć nie komuś, kto np. chce żebyś w tym dniu z nim wyszedł, czy zastąpił go w jakiejś pracy.

2. Zaproponuj alternatywę

Nie musisz odmawiać kategorycznie lub mówić nie, bo nie. Spróbuj znaleźć alternatywę lub inne wyjście. Gdy koleżanka namawia cię na kawę, a ty nie możesz, zaproponuj jej, że spotkacie się w najbliższym tygodniu. Nie szukaj wymówek, ale trzymaj się swojego zdania.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

Reply