Te cechy charakteru mogą sprawić ci wiele problemów, jeśli nie będziesz ich kontrolować

Rodzimy się z pewnymi predyspozycjami, zarówno dobrymi, jak i złymi, zwłaszcza te drugie należy mieć pod kontrolą.

Ludzie w wielu aspektach są podobni do siebie, ale także w wielu się różnią. Z wieloma sprawami nie parafią sobie poradzić w życiu, a przez to wiele tracą. Dlaczego? Otóż rozwijanie i pielęgnowanie pozytywnych cech charakteru pomaga w nawiązywaniu kontaktów, socjalizacji i współżyciu z innymi. Złe cechy, kiedy nie są kontrolowane, mogą sprawić wiele problemów.

Każdy ma wady i my sami i osoby znane z pierwszych stron gazet i te zupełnie anonimowe. Ważne jest, by nad nimi panować, bo nawet te początkowo drobne słabości mogą się rozwinąć w poważne problemy, które doprowadzić mogą do wielu komplikacji w życiu. Jak rozpoznać, czy wady zmieniły się w przeszkody w normalnym życiu. T. Beck i Arthur Freeman opracowali listę wad, które niekontrolowane mogą zmienić się w problemy psychiczne. Oto i one.

5 wad, które niekontrolowane mogą prowadzić do poważnych zaburzeń

1. Zaniedbanie

Każdemu zdarza się gorszy dzień, kiedy bierze wolne na żądanie, kiedy nie ma sił na nic. To normalne, jednak kiedy bardzo często zasłaniasz się zwolnieniami zdrowotnymi, bierzesz urlop i ciągle odkładasz na jutro nawet tak prozaiczne sprawy, jak posprzątanie czy ugotowanie sobie obiadu, to uważaj. Zaniedbywanie obowiązków może przerodzić się w zaburzenie antyspołeczne, a nawet depresję. W walce z taki podejściem, zaniedbywaniem obowiązków pomaga planowanie dnia i nagradzanie się za wypełniane planu.

2. Nieśmiałość

Nieśmiałość jest w każdym, ale kiedy zaczyna być chorobliwa, może doprowadzić do izolacji i problemów z zaburzeniem osobowości. Kiedy ktoś jest chorobliwie nieśmiały, odbiera zainteresowanie innych w zły sposób. Bardzo ciężko przyjmuje krytykę i nie potrafi stworzyć z nimi relacji. Ważna w hamowaniu chorobliwej nieśmiałości jest terapia grupowa. Warto zapisać się na jakieś zajęcia, rozwijać pasję i spotykać się z innymi, na zajęciach gimnastycznych czy nauce języka obcego.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

Reply