Potrafisz wyobrazić sobie Boże Narodzenie bez choinki? Jeśli nie, kilka inspiracji!

Ubieranie drzewka świerku lub jodły na święta Bożego Nienarodzenia to tradycja jeszcze sięgająca czasów przedchrześcijańskich.

Wiecznie zielone drzewko ma ozdabiać dom w trakcie świąt Bożego Narodzenia. Drzewko iglaste jest symbolem życia i odradzania się , trwania i płodności. Od XVI wieku choinka uważana jest za drzewko bożonarodzeniowe. Kościół Katolicki rozpowszechnił zwyczaj ubierania choinki począwszy od krajów Europy Północnej i Środkowej.

1

Dopiero w XIX wieku choinka zdobyła popularność w Anglii, Francji i krajach Europy Południowej. Do Polski trafiła dzięki niemieckim protestantom na przełomie XVIII i XIX wieku. Na początku zobaczyć można było ją w miastach, ale zwyczaj ten szybko przeniósł się na wieś. Zwyczaj dekorowania choinki zastąpił tradycyjny polski obrządek ubierania snopa zboża. Dziś nie potrafimy sobie wyobrazić, domu bez drzewka.

Oto kilka inspiracji. Może, któraś zainspiruje Was na tyle, by pomysł zagościł w Waszym domu.  Bardzo ciekawym pomysłem jest udekorowanie choinki kwiatami, taka kompozycja wygląda wprost obłędnie.

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

Reply