Co na obrazku jest dziwne i nie pasuje do pozostałych? Test psychologa Richarda Nisbetta ujawnia nasz sposób myślenia

Naukowcy uważają, że nasz rodzaj myślenia zależy od kultury, w której się wychowaliśmy i do której należymy.

Kiedy znamy sposób, w jaki myślimy i postrzegamy rzeczywistość, znacznie łatwiej jest nam zrozumieć świat i pracować nad sobą. Geograficzny podział globu na wschód i zachód jest raczej niejasny, dlatego nie wszyscy z nas mogą z całą pewnością powiedzieć, czy są ludźmi ze wschodu, czy zachodu. 

Jaka jest jednak różnica między zachodnim a wschodnim sposobem myślenia? Głowiło się nad tym wiele umysłów z Karolem Jungiem na czele. W swojej pracy ten znany psychiatra zdefiniował główną zasadę: kultura wschodnia to introwertycy, kultura zachodnia to ekstrawertycy.

W zachodnim typie myślenia najważniejsza jest osoba, jej opinia i godność. Ceni się dobrobyt. Istotnymi aspektami tej kultury jest szacunek dla młodzieży i dążenie do osobistych sukcesów. 

Dla osoby ze wschodu świat jest harmonijny. Ludzie z zachodu chcą zmienić świat, by go kontrolować (stąd pochodzi postęp technologiczny i innowacje), Azjaci zmieniają samych siebie, by dopasować się do świata i znaleźć jedność z naturą. Głównymi atutami cywilizacji wschodniej są skromność, harmonia i szacunek dla starszych. Ponieważ Azjaci przyznają się do swojej osobistej, niewielkiej roli w przyrodzie i świecie, zamiast indywidualizmu wybierają kolektywizm, który jest przeciwieństwem zachodniego typu myślenia.

Richard E. Nisbett przeprowadził badanie w celu określenia różnicy między mentalnościami wschodu i zachodu. W jednym ze swoich eksperymentów pokazał ten sam obraz studentom amerykańskim i chińskim, a następnie monitorował ruchy ich oczu. Okazuje się, że amerykańscy uczestnicy spoglądali na obiekt na pierwszym planie wcześniej i zatrzymywali na nim wzrok dłużej niż Chińczycy, podczas gdy Chińczycy patrzyli bardziej na tło.

Jego inne eksperymenty pokazały, że Azjaci są bardziej kreatywni, podczas gdy ludzie z zachodu są lepsi w analizie. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jaki rodzaj myślenia masz, odpowiedz na poniższe pytanie.

Który z obrazków jest dziwny i nie pasuje do pozostałych? Panda, czy marchewka?

Odpowiedź znajdziesz na następnej stronie.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

Reply