Dzięki badaniom DNA odtworzono wygląd Człowieka z Cheddar. Mężczyzna sprzed 10 000 lat wygląda zupełnie inaczej, niż zakładano, a jego gen ma co 10 Brytyjczyk

Badania DNA przydają się nie tylko do walki z wieloma schorzeniami, ale też pozwalają odpowiedzieć na wiele pytań z przyszłości.

Jeszcze niecałe 30 lat temu nikt nie sądził, że badania nad DNA będą przynosić tyle odpowiedzi. To dzięki nim wielu przestępców, którzy uważali się za bezkarnych, dosięgła ręka sprawiedliwości. Badacze dochodzą do przyczyn wielu chorób i schorzeń, które w przyszłości może całkowicie uda się wyeliminować. Dzięki tym badaniom można także zajrzeć w przeszłość.

Badania DNA są w stanie wykazać, że nie istnieje coś takiego jak czystość rasowa. Każdy człowiek na ziemi ma w sobie plątaninę genów, mnóstwo informacji, które determinują to, jak wygląda każda cząstka jego ciała. Zawiera informacje, skąd pochodzą przodkowie i do jakich chorób tendencje pozostawili w przekazanym genie.

Ostatnio wszystkich zaskoczyła informacja, że dzięki badaniom nad DNA udało się odtworzyć prawdziwy wygląd Człowieka z Cheddar. Jest to szkielet odnaleziony w 1909 roku w Anglii w pobliżu wsi Cheddar. Człowiek ten żył około 7150 r. p.n.e., czyli w mezolicie. Są to najstarsze szczątki ludzkie, jakie udało się odkryć w Wielkiej Brytanii. Co ciekawe, cięcia na kościach sugerują, że został on zjedzony przez innych. Od 1996 roku są prowadzone na szkielecie badania genetyczne, udało się nawet pobrać DNA z zęba.

Dzięki badaniom odnaleziono potomka w linii żeńskiej, które ma bardzo zbliżone do niego DNA i żyje dziś w Anglii i to niedaleko miejsca odkrycia szkieletu! Najnowsze badania DNA wykazały coś, co zdumiało wszystkich, którzy od stu lat chcą dowiedzieć się, jak wyglądało życie człowieka. Otóż „najstarszy Brytyjczyk” miał czarną skórę, niebieskie oczy i kręcone włosy. Udało się to odkryć dzięki odwiertowi w czaszce i uzyskaniu materiału DNA. Dr Tom Booth zajmujący się badaniami stwierdził, że jest to zaskakujące odkrycie i zmienia myślenie o pierwotnych mieszkańcach Europy.

Wcześniejsze przedstawienia i rekonstrukcje zakładały podobny do prawdziwego wygląd, ale z białą skórą.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej. źródło : dailymail.co.uk

Reply