Co się stanie, gdy na pustynie spadnie deszcz?
Deszcz na pustyni to bardzo rzadkie zjawisko, zwłaszcza teraz gdy świat obiega klęska suszy, a wiele państw walczy z jej skutkami – pożarami i zniszczeniami upraw. Dlatego deszcz na pustyni jest tak niezwykły. Pustynia Atakama w Ameryce Południowej, a dokładnie w Chile jest znana z bardzo suchego klimatu. Jako jedno z najsuchszych miejsc na Ziemi ma tylko nieliczne okresowe rzeki, w niektórych jej miejscach nie zanotowano opadów, odkąd są one wykonywane.
Część pustyni jest poddana działaniu wilgoci w czasie gdy na południowej półkuli jest wiosna (październik, listopad), wtedy to kwiaty eksplodują kolorami, a pobudzana wilgocią martwa ziemia ożywa!
W tym roku na bujność roślinności wpłynął huragan Patricia, który przyniósł wiele wilgoci.
Intensywność kwitnienia roślin w tym roku jest bezprecedensowa – mówi Daniel Diaz, dyrektor Usług Turystycznych Atakamy.
Największym zaskoczeniem dla wszystkich jest to, że w tym roku kwitnienie udało się zaobserwować już po raz drugi.

Choć Diaz przypisuje to niezwykłe zjawisko zmianom klimatu, to miejscowi są bardzo wdzięczni naturze za ten dar. Dlaczego? Region żyje z turystyki i takie wydarzenie przyciągają amatorów zwiedzania, a co za tym idzie wspierają finanse okolicznych mieszkańców.
Oczekuje się, że ponad 20 000 turystów odwiedzi pustynie, by podziwiać ten niezwykły rozkwit życia na pustyni.
Podobne zjawisko można zobaczyć na pustyni w Utah:
Natura potrafi zaskakiwać na każdym kroku i przypominać nam, kto tu tak naprawdę rządzi!
źródło : lapatilla.com