Przestań mówić „przepraszam”, zacznij mówić „dziękuję”. Nie masz pojęcia, jak wiele się zmieni!

Uprzejmość jest zakorzeniona w nas wszystkich. W jednych kulturach nieco bardziej, w innych trochę mniej.

To uniwersalny wzór zachowania stosowany w celu upewnienia się, że inni ludzie są świadomi, że mamy wobec nich dobre zamiary, jesteśmy życzliwi, rozumiemy ich potrzeby, okazujemy empatię i zrozumienie. Mówienie „przepraszam” stało się w dzisiejszych czasach automatycznym grzecznym zwrotem, ale czy naprawdę wiemy, co mówimy?

Słowa „przepraszam”, używamy zazwyczaj, aby przyznać, że zrobiliśmy coś niedobrego i że nie miało to złej intencji. Wypowiadamy to słowo, ponieważ wiemy, że spowodowaliśmy pewien rodzaj niezadowolenia i chcemy jakoś załagodzić sytuację. Niekiedy „przepraszam” jest zupełnie bez znaczenia! O wiele ważniejsze jest słowo „dziękuję”, ponieważ w ten sposób wyrażamy wdzięczność i uznanie dla innych. To bardzo potężne słowo, które dobrze działa na ludzi. Odzwierciedla to, w jaki sposób się do nich odnosimy i jak ich traktujemy.

Nowojorska artystka Yao Xiao postanowiła przedstawić różnice między słowem „dziękuję” a słowem „przepraszam” w kilku prostych rysunkach. Przekonajcie się, że lepiej być wdzięcznym komuś za coś, niż ciągle za coś przepraszać.

1. „Dziękuję, za cierpliwość” zamiast „Przepraszam, że zawsze się spóźniam.”

2. „Dziękuję, że mnie rozumiesz” zamiast „Przepraszam, że jestem nierozsądny.”

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

Reply