Facebook zamienia się w „cyfrowy cmentarz”. Statystyki są mroczniejsze, niż sądziliśmy…

Co dzieje się z naszymi kontami na Facebooku po naszej śmierci?

Opcje są trzy. Można ustawić status konta „In memoriam”. Po naszej śmierci mogą to zrobić nasi bliscy, będzie to równoznaczne z tym, że od tego momentu konto nie pokaże się nikomu w propozycjach do znajomych, nie wejdziemy też już na nie, choć znamy hasło. Będzie to konto wspominkowe, taki cyfrowy pamiętnik zmarłego. 

Facebook zamienia się w "cyfrowy cmentarz". Statystyki są mroczniejsze, niż sądziliśmy...

Możemy też ustawić sobie pełnomocnika konta, zaufaną osobę, która będzie nim zarządzać już o naszej śmierci. Taka opcja jest dostępna w ustawieniach bezpieczeństwa naszego konta. Jeśli zaś nie chcemy istnieć wirtualnie w chwili, gdy przestaniemy realnie, zawsze możemy wybrać całkowitą kasację konta po naszej śmierci. 

Przynajmniej tak to wyglądało do tej pory. Naukowcy jednak odkryli pewien bardzo alarmujący trend i biją na alarm, że już niedługo Facebook zamieni się w „cyfrowy cmentarz”. Badania przeprowadzone przez Uniwersytet w Oksfordzie pokazują, że jeśli Facebook nie będzie zbytnio tracił na popularności, pod koniec wieku może być na nim 4,9 miliarda… zmarłych ludzi. To będzie potężny „cyfrowy cmentarz”, z którym już teraz nie wiadomo, co począć. Liczba kont zmarłych ma przewyższyć liczbę kont żywych już w 2070 r. Statystyki są mroczne i rodzą nie mało pytań…

Facebook zamienia się w "cyfrowy cmentarz". Statystyki są mroczniejsze, niż sądziliśmy...

Ta statystyka rodzi nowe, trudne pytania o to, kto jest właścicielem tych danych, jak sobie z nimi radzić, jak przyszli historycy mogą je wykorzystać do badań.

Na poziomie społeczności dopiero zaczynamy zadawać takie pytania, a odpowiedzi wciąż brak. Nasze cyfrowe zarządzanie tym, co po nas zostało, ostatecznie będzie dotyczyć wszystkich użytkowników sieci społecznościowych, ponieważ pewnego dnia umrzemy i pozostawimy za sobą masę danych – mówi dyrektor ds. badań Carl Oman.

Czytaj dalej na następnej stronie.

Facebook zamienia się w "cyfrowy cmentarz". Statystyki są mroczniejsze, niż sądziliśmy...
Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

Reply