W Chinach stworzono hybrydę ludzi i małp! Stworzenia mają służyć do przeszczepów narządów

Sekwencjowanie genetyczne wykazało, że ludzie i małpy, a konkretnie szympansy, pod względem DNA są do siebie bardzo podobni.

Sekwencja obu gatunków jest aż w 99 procentach identyczna! Szympansy oraz małpy bonabo uważa się za najbliższych żyjących ewolucyjnych kuzynów człowieka. Specjaliści zapewniają, że dzięki kolejnym badaniom dowiemy się więcej na temat ewolucji ludzkiego genomu i zrozumiejmy, dlaczego ludzie zapadają na raka i inne choroby, na które szympansy chorują bardzo rzadko!

Międzynarodowy zespół naukowców na czele z Juanem Carlosem Izpisúa Belmonteem początkiem roku powiadomił o powodzeniu kontrowersyjnego eksperymentu, który odbył się w Chinach. Potwierdzono wyhodowanie pierwszych hybrydowych zarodków człowieka-małpy. Wcześniej ten sam naukowiec zasłynął z próby wyhodowania zarodków świń połączonych z ludzkimi komórkami macierzyńskimi. Eksperyment zakończył się tylko częściowym sukcesem, dlatego postanowiono spróbować ze zwierzętami bliższymi człowiekowi.

Jak doszło do powstania zarodka małpy i człowieka? Otóż najpierw zespół naukowców stworzył genetycznie zmodyfikowany zarodek małp, do którego włączono geny odpowiedzialne za tworzenie narządów. Później wprowadzono do nich ludzkie komórki macierzyste. Chodziło o to, aby ludzkie komórki macierzyste przejęły kontrolę nad rozwojem narządów małpy. Embrion został zniszczony w 14-tygodniu, aby nie dopuścić do rozwoju układu nerwowego.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

Reply