Jak długo żylibyśmy, gdyby ciągle przeszczepiano nam organy? Obliczenia naukowców nie pozostawiają złudzeń

Czas jest bezcenny.

Większość z nas pewnie chciałaby długiego życia, jeśli tylko moglibyśmy zachować zdrowie i młodość. Gdyby człowiek był jak android i można byłoby wymieniać w nim zepsute, uszkodzone części w nieskończoność, byliśmy długowieczni, a nawet nieśmiertelni. Namiastkę długowieczności dają nam dziś przeszczepy organów. 

Istnieje legenda o Dawidzie Rockefellerze, który ponoć miał 7 przeszczepów serca i 2 przeszczepy nerki w ciągu 20 lat. Dożył 101 lat. Nawet jeśli to prawda, otwarte pozostaje pytanie: ile czasu moglibyśmy zyskać dzięki przeszczepom organów? Pozwoliliśmy sobie pominąć fakt, iż takie przedłużanie życia byłoby okrutnie drogie (500 $ za ramię, 1500 $ za oczy, serce może kosztować ponad 250 000 $, łącznie to nawet 1 mln dolarów). Dla dobra eksperymentu załóżmy, że każdy z nas dysponuje fortuną.

Gdybyśmy mogli kupić czas, to ile byśmy go dostali? Szacunki naukowców nie pozostawiają złudzeń, same tylko przeszczepy serca, czy nerek mogłyby dać nam dodatkowe 20 lat życia! Oczywiście tylko wtedy, gdyby się przyjęły i nie mielibyśmy powikłań pooperacyjnych i nie przydarzyłaby się nam żadna infekcja. 

Układ odpornościowy może być bardzo wrażliwy, dlatego często odrzuca przeszczepione narządy. Na szczęście nauki medyczne stale się rozwijają. Ostatnie rozwiązanie z wykorzystaniem komórek macierzystych może pomóc organizmowi dostosować się i nie odrzucać już tak często przeszczepów. To daje nadzieję na to, że to, o czym piszemy, nie jest wcale tak wielką abstrakcją. A jeśli już o abstrakcji mowa, jak myślicie, ile trzeba byłoby operacji do tego, by człowiek przeżył 1000 lat?

To zagadnienie również zbadano, a odpowiedź na pytanie znajdziecie na następnej stronie. 

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

Reply