Jak pachnie tęcza? Deepti zna odpowiedź. Dziewczynka potrafi wyczuć 11 odmiennych kolorów. Zobaczcie koniecznie, jak to robi!

Nasz świat jest barwny i różnokolorowy.

Barwy te mogą być zimne lub ciepłe, jasne albo ciemne. Wszystkie one mają określone nazwy i wywołują w nas różne odczucia. Siłę kolorów wykorzystują np. restauratorzy, którzy chętnie malują swoje bary na żółto i pomarańczowo, bo wiedzą, że te właśnie kolory pobudzają nasz apetyt. Na przyjazne, uspokajające barwy np. zielenie maluje się z kolei szpitale.

Ludzie nauczyli się korzystać z całej gamy, palety kolorów, mieszać je i miksować niczym wybitni artyści. Barwy już nie tylko cieszą oko. Są użyteczne i potrzebne, bo bez nich nasz świat byłby ciemny, szary i nieprzyjemny.  Używamy ich nieświadomi, że mają określoną nazwę, a dla niektórych nawet zapach!

Synestezja to stan albo zdolność, w której doświadczenia jednego zmysłu (np. wzroku) mieszają się z odczuciami innego. Chorzy na nią ludzie odbierają świat inaczej niż my ich, ich zmysły są ze sobą połączone, przez co „czują”, lub smakują dźwięki, czy też słyszą kolory. Nie do końca wiadomo, skąd bierze się ta niezwykła przypadłość. Niektórzy lekarze (zwolennicy teorii Simona Baron-Cohena) są zdania, że to efekt dodatkowych połączeń w mózgu, które zespalają obszary normalnie ze sobą niepołączone.

Druga teoria mówi, że liczba połączeń mózgowych (inaczej synaptycznych) jest taka sama, a mieszanie się odbieranych doświadczeń wynika z tego, iż zachwiana jest równowaga pomiędzy hamowaniem i wyciszaniem docierających impulsów w mózgu. Do niedawna najsłynniejszym pacjentem chorym na tę niezwykłą przypadłość był Sołomon Szerieszewski, o którym jego lekarz napisał, że: – Każdy słyszany dźwięk łączy się u niego jednocześnie z kolorem, światłem, smakiem i dotykiem. Do niedawna, dopóki świat nie usłyszał o 11-letniej Deepti Regmi z Nepalu, która rozpoznaje kolory tylko na podstawie węchu!

Przejdź na następną stronę i zobacz, jak to robi.

rdzą lekarze, przypadek Deepti jest o tyle niezwykły, że może stanowić osobną od synestezji jednostkę chorobową. Dzięki specyficznemu schorzeniu nastolatka jest w stanie odróżnić od siebie kolory tylko za pomocą wzroku. Młoda Nepalka po zapachu poznaje 11 podstawowych barw. Krzyżówka jej zmysłów stanowi dla medyków nie lada zagadkę.

W jej umiejętności byle kto nie chciał wierzyć, przeprowadzono więc eksperyment: Deepti założyła opaskę na oczy, a pod nos podsunięto jej kilka plastikowych zabawek, różniących się tylko kolorem i kształtem. Były nowe, dziewczynka nie miała więc z nimi żadnej styczności. Nie widziała ich wcześniej, kolor zgadywała tylko na podstawie zapachu. Dziennikarz, który asystował w próbie sprawdził nawet, czy chusta na głowie młodej Nepalki nie prześwituje. Nie mógł uwierzyć w to, co widzi. Deepti nie pomyliła się ani razu. Dziewczynka jest przekonana, że jej umiejętności w przyszłości pomogą osobom niedowidzącym i dzięki nim lekarze znajdą lekarstwo na utratę wzroku.

To wielka idealistka i doprawdy niezwykła dziewczyna. Zobacz, co potrafi!

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej. źródło : dailymail.co.uk, elitereaders.com, wikipedia.org

Reply