Naukowcy uważają, że znaleźli najstarsze drzewo na Ziemi. Nie zgadniecie, ile lat liczy sobie ten świerk

Drzewa to wyjątkowe rośliny, które w rozwoju cywilizacji zajęły szczególnie istotne miejsce. Przez wieki dostarczały ludziom jedzenia, były wykorzystywane jako materiał budowlany i opałowy. Bez nich kształt dzisiejszego świata byłby zupełnie inny. 

Trudno jest powiedzieć, ile aktualnie rośnie drzew na Ziemi, ale dzięki europejskim naukowcom można już wskazać, które z nich jest najprawdopodobniej najstarszym okazem na świecie. Profesor Leif Kullman i jego grupa badaczy z Wydziału Ekologii i Nauk o Środowisku na Uniwersytecie w Umeå postulują, że najstarsze drzewo to niewielki świerk rosnący w Szwecji.


Old-Tjikko-p


Świerk wcześniej nie wzbudzał zainteresowania dendrologów, ponieważ był mały i wyglądał na stosunkowo młody okaz. Jednak bliższe badania wykazały, że rozmiary nie mają nic wspólnego z wiekiem, gdyż specjalistyczny sprzęt badawczy pozwolił stwierdzić, że drzewo liczy około 9550 lat, a jego korzenie formowały się pod koniec ostatniej epoki lodowcowej!

Drzewo wygląda dość niepozornie, jak na swój wiek

Old Tjikko (2)


Drzewo przez wieki bardzo dobrze wykształciło zdolność przystosowania się do zmiennych warunków środowiskowych. Efektem tego są niewielkie rozmiary rośliny (około 5 metrów wysokości), dlatego często porównywania jest do drzewek hodowanych metodą bonsai, które swą długowieczność zawdzięczają właśnie niewielkim rozmiarom.

Umiejętność dostosowania się do warunków zewnętrznych, to koło zamachowe ewolucji

Więcej o tym niezwykłym drzewie na kolejnej stronie. 

Old Tjikko (3)

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

źródło : curioctopus.it

Reply